W Warszawie stanie pomnik René Goscinnego

0
140

25 września 2013 roku w Warszawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika René Goscinnego, twórcy postaci Mikołajka i Asterixa. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie córka autora, Anne Goscinny.

 

W ciągu niespełna trzydziestoletniej kariery urodzony w Paryżu pisarz i scenarzysta wykreował galerię postaci rozpoznawalnych na całym świecie. Przygody dzielnego Asterixa, który wraz z mieszkańcami niewielkiej wioski położonej na terenie Galii stawia opór najazdom Rzymian, czy perypetie niesfornego Mikołajka oraz jego szkolnych kolegów podbiły serca zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Do dnia dzisiejszego dzieła Goscinnego wydano w nakładzie 500 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 107 języków.

 

Jednak to nie liczby zadecydowały o tym, aby w Warszawie miał stanąć pomnik słynnego Francuza. Dla Polaków osoba Goscinnego ma szczególne znaczenie, ponieważ autor urodził się w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec Stanisław „Simkha” Goscinny był inżynierem chemikiem z Warszawy, który przeniósł się do Paryża po I wojnie światowej. Matka zaś, Anna Bereśniak-Goscinna, pochodziła z rodziny wydawców z Chodorkowa niedaleko Żytomierza (wtedy obszar II Rzeczpospolitej, obecnie Ukraina), lecz zmuszona była opuścić rodzinne strony w następstwie powtarzających się pogromów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko