80. urodziny Jerzego Grotowskiego

0
142

Barwny korowód przebierańców, spektakle teatralne, wystawa fotografii znalazły się w programie obchodów 80. rocznicy urodzin wybitnego reformatora teatru XX w. Jerzego Grotowskiego. Impreza rozpoczęła się w 11 sierpnia w Rzeszowie, rodzinnym mieście artysty.

 

Świętowanie rozpoczęli cykliści, czyli parada przebierańców na rowerach, która wyruszyła z rzeszowskiego rynku. W korowodzie wystąpili artyści niezależnego Teatru Porywacze Ciał. Korowód przeszedł ulicami miasta.  Po nim w Teatrze Maska, z okazji urodzin Grotowskiego odbyły się dwa przedstawienia teatralne, na które wstęp był wolny. Jako pierwszy pokazany został spektakl “Niech żyje cyrk!” w wykonaniu gospodarzy. Jest to groteskowa opowieść o grupie niespełnionych artystów, planujących wspaniałe przedstawienie.

 

Z kolei wieczorem swój monodram muzyczny pokazał Dagny Cipora  “DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków”, który powstał w ramach warsztatu IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi w 2012 r. Na spektakl składają się songi Brechta zestawione ze współczesną muzyką elektroniczną.

 

W przerwie między przedstawieniami, w teatralnym foyer odbył się wernisaż wystawy fotografii związanej z Jerzym Grotowskim. Autorem zdjęć jest Andrzej Paluchiewicz – aktor i fotograf, który od 1966 należał do zespołu Grotowskiego.

Wystawę wielkoformatowych fotografii będzie można oglądać w Galerii Teatru Maska do 27 sierpnia. Tego dnia również zaprezentowane zostaną kolejne dwa spektakle, które zakończą obchody urodzin Grotowskiego. Na scenie na rzeszowskim rynku wystąpi zespół Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta-Berlin z przedstawieniem “Opera żebracza” w reżyserii Hansa-Juergena Hannemanna.

 

Rzeszowskie obchody 80. urodzin Grotowskiego są częścią projektu “Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów-Berlin 2013. Wielkie Jubileusze” realizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko