Nagroda im. Bolesława Prusa dla Wojciecha Pestki

0
267

Nagroda Prozatorska im. Bolesława Prusa Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przyznawana przez lubelskie środowisko literackie w 2013 roku za wybitne dokonania literackie powędrowała do Wojciecha Pestki, autora m. in książki „Do zobaczenia w piekle”.

 

Nagroda przyznawana jest od 1936 roku z inicjatywy powstałego w Lublinie, 23 maja 1932 roku, Związku Literatów (jego pierwszym prezesem był Józef Czechowicz) i powołanego w tym samym roku Związku Zawodowego Literatów Polskich z Zarządem Głównym w Lublinie.

 

Przyznając nagrodę jury w składzie: profesor dr hab. Józef Franciszek Fert – przewodniczący jury, Ewa Hadrian – sekretarz jury, oraz członkowie: prof. dr hab. Jan Gurba, prof. dr hab. Czesław Michałowski, Zbigniew Włodzimierz Fronczek, prezes Lubelskiego Oddziału SPP zwróciło uwagę na walory literackie twórczości laureata, uniwersalizm – daleki od powszechnie dziś panującego “poprawnościowej” sposobu oglądu historii – refleksji nad losem jednostki w systemach totalitarnych.

 

Książka Do zobaczenia w piekle Wojciecha Pestki, nagrodzonego Laurem Bolesława Prusa, to dzieło głębokie o paradoksach dziejów i koszmarach ludzkiego losu. Zdobyła już uznanie czytelników i krytyki, nie tylko w Polsce, ale i u wschodnich sąsiadów, jej fragmenty ukazywały się na Białorusi, Rosji, Łotwie, Słowacji, Ukrainie. Jej autor został uhonorowany międzynarodowymi nagrodami literackimi Hryhorija Skorowody i Mikołaja Gogola.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko