Urodziny Szymborskiej

0
611

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Świętowanie rozpocznie się w sobotę (5 lipca) w Wielkopolsce.

 

W Zamku Kórnickim otwarta zostanie wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej oraz dokumentów i pamiątek, które pozostawiła Bibliotece Kórnickiej PAN. Po wernisażu goście razem z aktorami Teatru Legion przejdą na kórnicki Prowent (zespół zabudowań folwarcznych – PAP), w którym urodziła się poetka. Podczas kilku przystanków aktorzy przedstawią krótkie scenki oparte na wierszach Szymborskiej.

Przy promenadzie im. Wisławy Szymborskiej odsłonięta zostanie ławeczka poświęcona poetce z jej postacią odlaną z brązu. Zaprojektowali ją: Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie festyn, podczas którego będzie można napisać limeryk, wziąć udział w konkursie wiedzy o Szymborskiej lub wykonać wyklejankę. W Kórnickim Ośrodku Kultury pokazywać będą filmy dokumentalne o noblistce.

Od soboty dystrybuowany będzie nowy dukat lokalny –  “4 kórniki” z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej. Mennica Polska na zamówienie gminy wybiła 20 tys. mosiężnych monet o tym nominale. Będzie się można nimi posługiwać w 20 punktach handlowych na terenie gminy. Wybitych zostało także 500 monet srebrnych o nominale “40 kórników”, które będą miały charakter kolekcjonerski.

Krakowską część jubileuszowych obchodów organizują Fundacja Wisławy Szymborskiej i Kino Pod Baranami, a organizatorami uroczystości w Kórniku są: gmina Kórnik, Wydział Promocji Gminy, Kórnicki Ośrodek Kultury przy współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, Biblioteką Kórnicką PAN, KOMBUSem, Stowarzyszeniem Teatralnym Legion i Kórnickim Stowarzyszeniem Ogończyk

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko