Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
78

Koncert zespołu Ghost Inside

              3 lipca o godzinie 20.00 Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8 odbędzie się koncert zespołu Ghost Inside.

The Ghost Inside to zespół z Los Angeles założony w 2004 roku. Początkowo występowali pod nazwą A Dying Dream, nagrywając w tym czasie jedną EP. Bardzo szybko jednak zwrócił na nich uwagę Mediaskare Records. Przejście pod skrzydła tej dużej wytwórni zaowocowało dwoma pełnymi albumami (Fury And The Fallen Ones i Returners) oraz zmianą nazwy na obecną. 2012 rok przyniósł zmianę wytwórni na Epitaph Records oraz nowy album Get What You Give, który zadebiutował “the Billboard Top 200” na 88 pozycji. Po dziś dzień The Ghost Inside promuje właśnie tą płytę jeżdżąc w trasy z takimi zespołami jak Misery Signals, Deez Nuts, Parkway Drive czy Stick To Your Guns.

 

Koncert Stanisława Soyki

           6 lipca o godzinie 19.00 w Kościółku w Niekielce czeka melomanów niezwykłe przeżycie – koncert Stanisława Soyki.

Stanisław Sojka, Soyka urodzony 26 kwietnia 1959 w Żorach na Górnym Śląsku polski wokalista, instrumentalista i kompozytor jazzowy. Od 7-go roku życia śpiewał wraz z ojcem w chórze kościelnym. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec a później Akademię Muzyczną w Katowicach. Już tam został nazwany złotym dzieckiem. Charakteryzowała go niezależność, której wyrazem było choćby wykonywanie zakazanych wówczas utworów. W czasie studiów śpiewał z uczelnianym big-bandem Puls. Z nimi również dokonał pierwszych nagrań dla archiwum rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. W roku 1978 udało mu się wydać swój pierwszy album, który zarejestrowano podczas koncertu w Filharmonii Narodowej 11 listopada tego samego roku. Zapełniona po brzegi sala usłyszała wówczas standardy takich gwiazd jak Ray Charles, Carole King i The Beatles w wykonaniu Staszka. Jak sam później wspominał, płyta ta spowodowała pewien przełom w jego karierze muzycznej. Na ten okres przypadała wielka fascynacja Sojki “czarną muzyką”. W 1979 zdobył I nagrodę na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych. Druga płyta Blublula została wydana w roku 1980 a po niej w 1982 płyty zatytułowane kolejno Soyka sings, Ellington oraz Matko, która nas znasz. Kiedy wypracował własny styl muzyczny, jego twórczością zainteresowała się wytwórnia płytowa RCA. Zaowocowało to kontraktem w roku 1986. W tym samym roku ukazała się jego pierwsza płyta nagrana dla tej wytwórni – Stanisław Soyka, która jednak za granicą nie zyskała dużej popularności. W tym czasie pojawiły się namowy ze strony wytwórni na zmianę wizerunku, stylu. Sojka nie zgodził się i po tym burzliwym okresie udało mu się zerwać kontrakt i wrócić do Polski.

 

Jubileusz Heleny Gordziej.

        11 lipca o godzinie 14.oo w sali Złotej Pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78/79 odbedzie się jubileuszowe spotkanie z nestorką poznańskich poetek Heleną Gordziej.

Spotkanie poprowadzi prezes Poznańskiego Oddziału ZLP Paweł Kuszczyński.

Poetka Helena Gordziej urodziła się w Poznaniu. Po maturze podjęła pracę w administracji państwowej. Ponad trzydzieści lat przepracowała w różnych wydziałach Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Za pracę w tej instytucji otrzymała branżowe odznaczenia i nagrody.
Debiutowała wierszami w “Gazecie Poznańskiej” w roku 1970. Jest autorką wielu tomików poezji, prozy dla dzieci – “Zegarynka ” i “Chodaczek i Truchcik” oraz tłumaczką poezji niemieckiej i Baśni Hansa Christiana Andersena. Opublikowała 44 tomików poezji, dwie książki dla dzieci, dwie powieści o tematyce społeczno- obyczajowej “Bramy czasu” i Ładny pogrzeb”.
Wiersze Heleny Gordziej znajdują się w “Antologii Tysiąclecia” IRBIS (1998) oraz w innych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych.

Autorka została uhonorowana licznymi nagrodami m.in. Jana Kasprowicza (1999 r), Nagrodą “Fotel Horacego” przyznaną przez kapitułę II Międzynarodowego Kongresu Poetów w Lublinie, Nagrodą XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za Najlepszą Książkę Roku oraz Funduszu Literatury.
Za osiągnięcia w poezji i działalność kulturotwórczą Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wyróżniło Helenę Gordziej Złotym Medalem Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża).
W roku 2008 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył poetkę medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Poezję Heleny Gordziej opublikowano w językach: greckim, serbsko-chorwackim, czeskim, niemieckim, rumuńskim, ukraińskim,i hiszpańskim i francuskim.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko