Poznaliśmy zwycięzcę literackiej nagrody Warmii i Mazur

0
110

„Wawrzyn” trafił do Zbigniewa Waszkielewicza za książkę „Wujek Zdunek na długie zimowe wieczory”, autobiograficzną powieść o Kresowiakach żyjących w latach 40. i 50. we wsi pod Ełkiem.

 

W tym roku nominowani zostali Kazimierz Brakoniecki (tom poezji „Chiazma” – poetycka autobiografia autora, którego ukształtowały „warmińskie śniegi, mazowieckie burze”, rozpisaną na wiersze), Włodzimierz Kowalewski („Ludzie moralni” – życiowa droga polskiego kapitalisty i ciągle trwająca transformacja ekonomiczna), Kazimierz Orłoś („Dom pod Lutnią” – bohaterem sagi jest ułan, pułkownik Bronowicz do którego przyjeżdża na Mazury w końcu lat 40. wnuk), Mariusz Sieniewicz („Spowiedź śpiącej królewny” – powieść o Emilii, która cierpi na narkolepsję; historia doczekała się już teatralnej adaptacji w olsztyńskim Tearze Stefana Jaracza) oraz Zbigniew Waszkielewicz („Wujek Ziuniek na długie zimowe wieczory”).


Kandydatów zgłaszali księgarze, bibliotekarze, dziennikarze, wydawcy oraz instytucje kultury i czytelnictwa. Publikacje muszą mieć związek biograficzny, tematyczny lub twórczy z regionem Warmii i Mazur. Podczas spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie przyznano ponadto nagrodę czytelników – ta również trafiła do Zbigniewa Waszkielewicza.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko