ODBICIE. Laura La Wasilewska – wernisaż

0
125

ODBICIE. Laura La Wasilewska

wernisaż

21 czerwca 2013 | godz. 19.00

 

 

Galeria FORT, mieszcząca się w siedzibie

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego wystawa 22.06. – 31.07.2013

ul. Czarnieckiego 51, 01-541 Warszawa


 

 

 

“Już 21. czerwca o 19.00 zobaczyć będzie można prace bardzo osobiste wspaniałej artystki Laura La Wasilewskiej. Zapraszam do Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego – już w przyszły piątek. Odbicie to sugestywny tytuł wystawy, ponieważ w pracach, portretach Laury można przeglądać się jak w lustrze…nie zapominając przy tym o emocjach. 
Gorąco polecam!!!!!” 

Kurator Aga Pietrzykowska

 

 

CENTRUM  SZTUKI  FORT  SOKOLNICKIEGO

 

Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego – otwarte w maju 2012, jest jedną z najnowszych przestrzeni Żoliborza przeznaczonych na prezentację kultury i sztuki.

Samo miejsce jest wyjątkowe, ze względu na oryginalną formę obiektu i przepiękne usytuowanie na terenie Parku Żeromskiego.
Jest to historyczna, XIX- wieczna budowla o charakterze militarnym, należąca do kompleksu fortyfikacji Cytadeli Warszawskiej.
Obecnie, po gruntownej rewitalizacji obiekt, wpisany do rejestru zabytków, został przeznaczony na potrzeby kultury.

Budynek Fortu to solidna, ceglana budowla w kształcie pierścienia. Centralnym miejscem jest obszerny, pokryty szklanym dachem dziedziniec – znakomita przestrzeń do wszelkich realizacji. Wokół dziedzińca w układzie amfiladowym znajdują się pomieszczenia parteru. Pod nim piwnice z wąskim korytarzem na całym obwodzie obiektu. Forma architektoniczna budowli daje możliwość realizowania różnorodnych projektów i prowadzenia działalności w wielu dziedzinach sztuki. Jest jednocześnie galerią, kinem, teatrem, bywa salą koncertową.

Centrum działa na Żoliborzu. Zależy nam żeby miejsce podobało się mieszkańcom, spełniało ich potrzeby i wpływało na jakość życia. Było żywe i aktywne, związane z życiem dzielnicy. Mieszka tu wielu twórców i artystów – chcemy ten potencjał wykorzystać oferując im platformę do działania. Pomimo historycznej siedziby, jesteśmy nowocześni i otwarci na każdego, kto wyraża jakąkolwiek chęć twórczego spędzania wolnego czasu. Proponujemy różne formy działalności, żeby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

 

 

Aga Pietrzykowska (1978 r.)

Artystka Interdyscyplinarna. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją oraz projektowaniem autorskiej biżuterii.   W malarstwie buduje obraz za pomocą mocno wystylizowanych brył, przypominających figury geometryczne oraz kolorów nasyconych, głównie podstawowych.  Interesujący jest dla niej aspekt społeczny m.in.  dążenie do ideału, pogoń za pięknem. Pietrzykowska szuka nieodkrytych dotąd form ludzkiego ciała, przedstawia człowieka (kobietę) przez pryzmat obowiązujących norm społecznych i kulturowych. Ważny jest dla niej aspekt harmonii, poszukiwania odpowiednich barw, linii, proporcji, kształtów, brył i elementów geometrii. Można odnaleźć wpływy polskich klasyków malarstwa: Stażewskiego, Tarasina, Gwozdeckiego. Jej prace to połączenie malarstwa abstrakcyjnego z figuratywnym.

Pod kuratelą Kamy Zbolarskiej (polska dziennikarka, mecenas sztuki współczesnej) w lipcu 2012 odbyła się wystawa, w której Pietrzykowska prezentowała cykle malarskie, które powstawały od 2009 r.

Jest absolwentką ASP w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji u         Prof. Zygmunta Januszewskiego (2008) . Studiowała również na ASP w Łodzi oraz na Stosunki Międzykulturowe na Uniwersytecie Warszawskim. Miało to duży wpływ na charakter  jej prac malarskich. Tu właśnie zaczęła analizować człowieka przez pryzmat korzeni i uwarunkowań kulturowych.

Jej prace prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych i trzech  indywidualnych. Ponad 140 prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawia prace w galeriach, restauracjach, kawiarniach oraz na aukcjach sztuki. Publikuje ilustracje w ogólnopolskich magazynach, projektuje okładki książek i płyt  (m.in. Polityka, Bluszcz, Slow Magazyn, Wydawnictwo Dialog, PKOL). Współpracowała z Fundacją Polskich Projektantów oraz udzielała wsparcia artystycznego dla TVN24 oraz SAS Institute. Stworzyła grupę artystyczną Cztery Kreski. Obecnie Dyrektor Artystyczny w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego. Działa również duecie kuratorskim (L&A CURATORS Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art ) Laurą La Wasilewską.

 

 

Laura La Wasilewska (1986 r.)

Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni – prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina.

Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, etc. Stałe ekspozycje jej prac można zobaczyć w Galerii „Zadra” w Warszawie oraz w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowym plenerze malarskim w Dreźnie (Palais Sommer). Z pośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Balu Forbesa 2013) praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik .Kuratorka wystaw, współzałożycielka sekcji Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w Hotelu Sheraton, w Warszawie.
Pracuje w duecie kuratorskim (L&A CURATORS Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art ) z Agą Pietrzykowską – , z którą wspólnie zrealizowały następujące projekty i wystawy, m.in.:

– ”Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art” ( Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie, luty – kwiecień 2013)
– “Kontrapunkt | Młodzi Sztuką” (Galeria Elektor, Warszawa, maj – czerwiec 2013)

Nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace wielokrotnie prezentowane są od lat w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce i o rynku sztuki.

 

 

Kurator wystawy: Aga Pietrzykowska 

Patronat medialny: Pisarze.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko