Corso Polonia w Rzymie

0
129

Słynne wyklejanki Wisławy Szymborskiej będzie można zobaczyć w Rzymie na rozpoczętym w niedzielę festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Do 2 lipca w różnych punktach Wiecznego Miasta zaprezentowane zostaną najciekawsze polskie wydarzenia kulturalne.


Festiwal rozpoczęła impreza dla dzieci w rzymskim parku Villa Borghese dedykowana twórczości Juliana Tuwima. Wiersze Tuwima we włoskim tłumaczeniu Moniki Woźniak przeczytała aktorka Mariagiovanna Rosati Hansen. Odbyły się również warsztaty plastyczne. Dzieci obejrzały spektakl kukiełkowy “Przygody Półpuszka”, o pierwszej i oryginalnej polskiej postaci Commedia dell’Arte. Również w Villa Borghese w kinie Casa del Cinema odbyła się w projekcja filmu w technice 3D “Warszawa 1935” Tomasza Gomoły i Ernesta Rogalskiego. Ta niezwykła podróż po przedwojennej Warszawie jest jednym z najciekawszych wydarzeń filmowych w Polsce ostatnich lat.

W Instytucie Goethego w Rzymie zorganizowany zostanie wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej w związku z przypadającą 2 lipca 90. rocznicą jej urodzin. W miejscu tym w 2007 roku noblistka spotkała się ze swymi czytelnikami.

Podczas spotkania “Szymborska – więcej niż poezja” zainaugurowana zostanie wystawa jej żartobliwych, niezwykłych wyklejanek z kolorowych pism. W programie wieczoru jest też prezentacja Fundacji i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz projekcja filmu dokumentalnego Katarzyny Kolendy-Zaleskiej “Chwilami życie bywa znośne”.

18 czerwca  w Instytucie Polskim otwarta zostanie wystawa zdjęć Lorenzo Castore “Polska 1999-2013”. Włoski fotograf jest laureatem nagrody Złotej Żaby, którą otrzymał na festiwalu Plus Camerimage w zeszłym roku.

Miłośnicy jazzu będą mogli wysłuchać 21 czerwca w siedzibie Instytutu Polskiego recitalu pianisty Sławka Jaskułke.

Jako nadzwyczaj interesujące wydarzenie w Rzymie zapowiadana jest impreza “Wianki na Tybrze” 23 czerwca, dzięki której Włosi będą mogli poznać tradycję Nocy Świętojańskiej. Uczestników zabawy zachęcono do tego, by przyszli na nią ubrani na biało, z girlandami kwiatów.

Na 25 czerwca zapowiedziano spotkanie z teatrem Biuro Podróży. Odbędzie się ono w miejscu wyjątkowym; w okupowanym od dwóch lat przez pracowników Teatro Valle w centrum Wiecznego Miasta. Aktorzy i pracownicy techniczni znanego teatru rozpoczęli okupację teatru założonego w 1727 roku – najstarszej działającej sceny we włoskiej stolicy – na znak protestu przeciwko cięciom w nakładach na kulturę, których ofiarą padła ich placówka. Przejęli ją w swoje ręce i zaczęli nią sami zarządzać. Wystawiają spektakle i goszczą u siebie artystów, solidaryzujących się z nimi.

Tego samego dnia polski teatr wystawi spektakl “Carmen Funebre” w historycznym gmachu, należącym do Wydziału Inżynierii Uniwersytetu La Sapienza.

Wielki przegląd polskiej kultury zakończy 2 lipca w Casa del Cinema w Villa Borghese plenerowa projekcja filmu Henryka Szaro “Mocny człowiek” z 1929 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

Corso Polonia, organizowane od 2003 roku, zajęło w ciągu minionych lat stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Rzymie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko