“Pasażerka” na scenie operowej Grosses Haus w Karlsruhe

0
153

      18 maja na scenie Badisches Staats Theater w Karlsruhe miała miejsce niemiecka prapremiera opery Mieczysława Weinberga (kompozytora urodzonego w Warszawie w 1919, zmarłego w Moskwie w 1996) z librettem opartym na znanej i tłumaczonej na wilee języków “oświęcimskiej” powieści Zofii Posmysz.

      To już czwarta międzynarodowa prezentacja opery “Pasażerki”. Po inscenizacji – światowej prapremierze – na słynnej scenie operowej w austriackim Bregenz (2011), w warszawskiej Operze Narodowej Teatrze Wielkim (2011) i londyńskiej Operze Narodowej (2012). Wszystkie w międzynarodowej obsadzie z udziałem i polskich artystów śpiewaków operowych oraz w reżyserii Anglika Davida Poutney’a.

      Najnowsze, wystawienie, przygotowane przez scenę operową Grosses Haus w Karlsruhe reżyserował Niemiec Holger Müller-Brandes, z udziałem m. in. wybitnych polskich śpiewaków – Barbary Dobrzańskiej, Julii Mazur i Mariusza Godlewskiego.(długotrwałe owacje na stojąco otrzymała obecna na tym spektaklu Zofia Posmysz)

       Publiczność i prasa niemiecka przyjęły wystawienie “Pasażerski” bardzo entuzjastycznie . Ukazało się też w Niemczech natychmiast wiele poważnych interesujących sprawozdań i recenzji, publikowanych na czołowych kolumnach niemieckich gazet, i to przez tak opiniotwórcze tytuły prasowe, jak “Die Zeit” czy “Frankfunter Rundschau” czy przez agencję prasową DPA. Podkreślano zalety reżyserii i świetnej artystycznie obsady opery, tak tematycznie trudnej, nietypowej i wydawałoby się “niewdzięcznej” dla tej dziedziny sztuki, bo jej materiałem są realia rzeczywistości i przeżycia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz.

       Na marginesie zauważyć trzeba z ubolewaniem, że niestety, tak jak wcześniejsze międzynarodowe inscenizacje tej opery, tak i ta w Karlsruhe, nie doczekała się jak dotąd najmniejszej wzmianki w prasie polskiej, dla której ten widocznie ten wielki sukces sceniczny – podobnie jak i inne wydarzenia, obecność i sukcesy kultury polskiej zagranicą  nie są widać godne uwagi.

J.T.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko