Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
104

Wernisaż wystawy malarstwa


7 czerwca o godzinie 19.00 w ODK Pod Lipami, os. Pod Lipami 108a rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Balewskiej Kora Słońca oraz grupy Lagunart.pl Trzy Światła Katarzyny Rankiewicz, Piotra Pawlaka;Maciej Markiewicz – Koncert promujący nowy album “Piano Impressions”


7 czerwca o godzinie 19.00 Szachownica, Stary Browar, ul. Półwiejska 42 zaprasza na koncert promujący nowy album “Piano Impressions” Macieja Markiewicza.

Maciej Markiewicz zagra otwarty dla publiczności koncert promujący nowy album. Słynący z brawurowego łączenia różnych gatunków muzycznych artysta wystąpi na Szachownicy, która od połowy maja regularnie gości poznańskich pianistów w ramach cyklu “Młodzi wirtuozi na Szachownicy”.

“Wykonania fortepianowe Macieja Markiewicza są mi znane od kilkunastu lat. Wiem, że gra znakomitą muzykę, ale tak brawurowej interpretacji Chopina jeszcze nie słyszałem! – mówi o nowej płycie artysty Zbigniew Wodecki.

Błyskotliwe i nieprzewidywalne, pełne niezwykłych trików pianistycznych aranżacje dzieł m.in. Chopina, Bacha i Mozarta, w połączeniu z  boogie-woogie, bluesem, jazzem, ragtime i swingiem, które wypełniają nową płytę Markiewicza, to ciekawa propozycja dla wielbicieli nie tylko wymienionych gatunków i stylów muzyki. W piątkowy wieczór, związany z Poznaniem pianista, zaprezentuje je poznańskiej publiczności.Między Słówkami z Pisarką Zofią Beszczyńską


W sobotę 8 czerwca w godzinach 13.00 – 14.00 w Księgarni Między Słowami, ul. Galileusza 8, parter, os. Kopernika odbędzie się spotkanie z Zofią Beszczyńską, autorką książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczką. Na spotkaniu prezentacja najnowszej książki ” Ptasia Jaga”, do której ilustracje stworzyła Elżbieta Krygowska – Butlewska. Warsztaty literackie dla dzieciWidowisko muzyczno – teatralne: Hildegarda do poznania


9 czerwca o godzinie 21.15 w Kościele Św. Wojciecha w Poznaniu odbedzie się widowisko muzyczno – teatralne: Hildegarda do poznania.

Widowisko muzyczno-teatralne do muzyki i tekstów św. Hildegardy z Bingen, Grażyna Wydrowska – czytanie tekstów, Chór ProVobis pod dyr. Krystyny Kamińskiej, Trio jazzowe Jarosława Kostki.

Jest to projekt Stowarzyszenia “Gloria in Musica” realizowany we współpracy z Fundacją Fiedlerów, zgłoszony do konkursu “Centrum warte Poznania”. W przypadku znalezienia się w gronie laureatów odbędą się jeszcze trzy spektakle: 28.06 na Dziedzińcu Muzeum Instrumentów Muzycznych, 15.09 w kościele pw. św. Marcina i 30.09 w kościele pw. św. Małgorzaty na Śródce.


Hildegarda

żyła i działała na początku XII wieku. Była postacią niezwykłą, kobietą wszechstronną: mędrcem, naukowcem, kompozytorką, filozofem, lekarzem, osobą aktywną intelektualnie i twórczo, prekursorką w wielu dziedzinach. Jako pierwsza kobieta w średniowieczu samodzielnie założyła klasztor żeński, jako pierwsza dokonała całościowego opisu niemieckiej fauny i flory, jest pierwszą znaną autorką moralitetu, pierwszą i jedyną, podpisaną imieniem kompozytorką, pierwszą świętą, która pozostawiła po sobie autobiografię i pamiętniki. Uznawana jest za pierwszego niemieckiego filozofa przyrody i lekarza. Dorobek św. Hildegardy jako kompozytorki jest imponujący. Jej pieśni, hymny, chorały i sekwencje inspirują współczesnych. W poznańskim projekcie fragmenty instrumentalne – quasi-jazzowe, wzbogacają całość, nie naruszając oryginału śpiewu i czytelności tekstu (Hildegarda wprowadzała też do swego chorału instrumenty). Reżyseria całości spektaklu wprowadza wątki pozamuzyczne (filozofię życia i zdrowia, aktywną postawę życiową bez względu na wiek, ciągłe doskonalenie się i rozwój wewnętrzny, poszukiwanie harmonii z otoczeniem, powrót do natury).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko