Znamy finalistów Nagrody Poetyckiej im. Szymborskiej

0
90

Pięcioro autorów tomów poetyckich wydanych w zeszłym roku: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski zostało nominowanych do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Laureat zostanie ogłoszony 16 listopada.

 

eNagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej to najwyższa finansowo literacka nagroda w Polsce – wynosi 200 tys. zł, a w przypadku, gdyby to był przekład poezji zagranicznej, autor tłumaczenia otrzyma dodatkowo 50 tys. zł.

 

Kapituła nagrody wybrała nominowanych spośród autorów prawie 200 tomów wydanych w zeszłym roku i zgłoszonych do konkursu. W tym roku nominacji nie otrzymał żaden autor zagraniczny, ale też zgłoszono jedynie siedem książek tłumaczonych, podczas gdy polskich dopuszczono do konkursu 176.

Do nagrody zgłoszone zostały wiersze dwojga laureatów literackiej nagrody Nobla Tomasa Transtroemera i Elfriede Jelinek oraz m. in. Larsa Gustafssona i Johna Ashbery’ego. Wśród polskich autorów były to tomiki m. in. Ewy Lipskiej, Anny Piwkowskiej, Jerzego Kronholda, Jarosława Mikołajewskiego, Jacka Podsiadło, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury.

 

Kandydatów do nagrody mogły do końca stycznia zgłaszać wydawnictwa, przedstawiciele instytucji kultury, media o charakterze literackim i członkowie kapituły nagrody. Zgodnie z regulaminem konkursu książki musiały być wydane w 2012 r. i posiadać numer ISBN.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko