Nagroda PEN Clubu dla prof. Jedlickiego

0
240

Prof. Jerzy Jedlicki, historyk idei, odebrał nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości.


Prof. Jerzy Jedlicki (ur. 14 czerwca 1930 r.) jest historykiem idei, badaczem historii inteligencji polskiej, autorem takich książek jak Źle urodzeni, czyli o doświadczeniu historycznym, Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują,Intelektualiści jako gatunek europejski, Świat zwyrodniały. Lęki i wyroki krytyków nowoczesności. W 1968 r. Jedlicki wystąpił z PZPR na znak protestu przeciwko wydarzeniom marcowym, był współorganizatorem Uniwersytetu Latającego i jednym z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 roku działał w Solidarności, a w lutym 1981 r. Jedlicki przygotował raport, w którym ostrzegał, że powołanie rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego może doprowadzić do wprowadzenia stanu wojennego; po jego wprowadzeniu Jedlicki był internowany. Prof. Jedlicki jest przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia “Otwarta Rzeczpospolita”,.

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego jest “przyznawana za całokształt twórczości napisanej w duchu dzieła Jana Parandowskiego, należącego już dziś do klasyków literatury polskiej dwudziestego wieku”. Przyznawana jest corocznie od 1988 r., wśród jej laureatów nagrody byli m.in. Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990), Leszek Kołakowski (1992), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1995).

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko