25.08.2013

0
157

Związek Literatów Polskich 

Wójt Gminy Jaktorów

Gimnazjum im. Karola Wojtyły

 w Międzyborowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborowskich

zapraszają na


XIV Otwarty Turniej

Jednego Wiersza


im. Ziemowita Skibińskiego

„Srebrna Szyszka” w Międzyborowie

25 maja (sobota) 2013 roku

o godzinie 14.00

w auli Gimnazjum w Międzyborowie

PROGRAM:


14.00 – Rozpoczęcie imprezy, wspomnienie patrona konkursu dr. Ziemowita Skibińskiego

14.15 – „Po pięć wierszy” czytają

Jerzy Paruszewski i Jerzy Jankowski

14.30 – Spotkanie autorskie Roberta Miniaka

15.00 – Spotkanie autorskie Darka Foksa 

15.30– XIV Otwarty Turniej Jednego Wiersza

18.00 – Rozdanie nagród, zakończenie imprezyKrakowski Salon Poezji w Gdańsku zaprasza


26 maja o godz. 11 pt. Krakowski Salon Poezji w Gdańsku zaprasza na spotkanie pt. Madame Butterfly & B. F. Pinkerton.


Motto:
Motyl złapany
W siatkę miłości ludzkiej
Szpilka przez serce.
/D.A./

Haiku nie jest wierszem, nie jest literaturą, jest to skinięcie, półotwarte drzwi, wytarcie lustra do czysta.
/H.R. Blyth/

Udział wezmą: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Katarzyna Dalek, na oboju zagra Małgorzata Kęsicka.Konferencja literacka „Po co dzieciom poezja?”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie we współpracy z Wydawnictwem Bajka zaprasza 29 maja br. na konferencję literacką „Po co dzieciom poezja?

 

Spotkanie z Dorotą Gellner i twórczością Danuty Gellnerowej” – prezentacja jej rocznicowej antologii „Cukrowe miasteczko”.

 

Zgłoszenia na konferencję tylko pisemne: e-mail: wib@pbw.waw.pl” data-mce-href=”mailto:wib@pbw.waw.pl“>wib@pbw.waw.pl; faks: 22 810 46 64 w. 101 (podając imię i nazwisko oraz nazwę szkoły z adresem) będą przyjmowane do wyczerpania miejsc. Dodatkowych informacji udziela PBW im. KEN w Warszawie Wydział Informacyjno-Bibliograficzny: tel. 22 810 73 23. Po spotkaniu wydajemy potwierdzenie uczestnictwa. Konferencja jest bezpłatna. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI

Sharon Lockhart. Milena, Milena

18 maja – 18 sierpnia 2013
otwarcie wystawy: 17 maja 2013, godz. 18:00

Pierwsza w Polsce wystawa jednej z najwybitniejszych amerykańskich artystek, Sharon Lockhart otworzy się już 17 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Monograficznej ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz filmów Lockhart w ramach Planete+ Doc Film Festival.

Prace Sharon Lockhart są wynikiem wnikliwej analizy rzeczywistości, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów emocjonalnych, typowo ludzkich i bardziej wymiernych jak np. czas. Mieszkająca na co dzień w Los Angeles fotografka i autorka filmów już w latach 90. XX w. stała się jedną z centralnych postaci amerykańskiej sceny artystycznej, wystawiając od tamtej pory m.in. w MoMA w Nowym Jorku czy Kunsthalle w Zurichu.

Eksperymentalne filmy i fotografie Lockhart stanowią często analizę ontologicznego statusu obrazu. Ambicją wystawy – jak mówi jej kurator Adam Budak – jest pokazanie eksperymentu oscylacji pomiędzy obrazem filmowym, który z definicji jest ruchomy i obrazem fotograficznym, który uzyskuje wręcz rzeźbiarską jakość. Na wystawie zobaczymy serie fotograficzne skonfrontowane z wielkoformatowymi instalacjami, składającymi się z ruchomego obrazu, dźwięku oraz elementów performatywnych.

Milena, Milena to pierwsza od ponad 10 lat przekrojowa prezentacja filmowych i fotograficznych prac Sharon ockhart, pokazująca ewolucję konceptualnej myśli artystki na przestrzeni 20 lat. Twórczość Lockhart sytuuje się w tradycji filmu strukturalnego. Jej prace to minimalistyczne warholowskie obrazy o zredukowanej akcji, gdzie głównym bohaterem jest
czas, jak w Double Tide (2009), medytacyjnym portrecie pracującej kobiety, która łowi małże na nadbrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

Double Tide kadry z filmu “Double Tide” (c) Sharon Lockhart, 2009; dzięki uprzejmości artystki, neugerriemschneider, Berlin, Gladstone Gallery w Nowym Jorku/Brukseli, Blum & Poe, Los Angeles.

Kontrapunktem do Double Tide, będącego wyrazem fascynacji pracą i rytuałem upływającego czasu, jest  realizowany na Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi film Podwórka (2009). Składa się on z poetyckich sekwencji dziecięcych zabaw w opustoszałych przestrzeniach typowych pożydowskich podwórek łódzkich kamienic, w pierwszy dzień wakacji. Tytułową bohaterką wystawy jest 16-letnia łodzianka, którą Sharon Lockhart poznała podczas realizacji Podwórek. Milena nie występuje w filmie, jednak w trakcie jego realizacji między nią a artystką wytworzyła się silna relacja. Jej postać jest inspiracją i jednocześnie pomostem między obecną wystawą a następnym projektem Lockhart, już w całości jej poświęconym.

Teatro Amazonas kadr z filmu “Teatro Amazonas” (c) Sharon Lockhart, 1999; dzięki uprzejmości artystki, eugerriemschneider, Berlin, Gladstone Gallery w Nowym
Jorku/Brukseli, Blum & Poe, Los Angeles.

Pine Flat kadr z filmu “Pine Flat” (c) Sharon Lockhart, 2005; dzięki uprzejmości artystki, neugerriemschneider, Berlin, Gladstone Gallery w Nowym Jorku/Brukseli, Blum & Poe, Los Angeles. Nie wiemy jak Milena wygląda – na jedynym obecnym na wystawie zdjęciu zakrywa twarz. Ten symboliczny gest przywołuje kluczowy w twórczości Lockhart temat nieobecności. Powraca on w filmie Theatro Amazonas (1999), który będzie można zobaczyć 14 maja na jednorazowym pokazie w ramach Planete+ Doc Film Festival, podobnie jak kolejny ważny film Lokhart – Goshogaoko.

Wśród produkcji pokazywanych w ramach wystawy znalazł się natomiast obraz Four Seasons – jedna z części monumentalnej instalacji Noa eskhol (2011). Dodatkowo w ramach przeglądu w KINO.LAB zobaczymy Khalil, Shaun, A Woman Under the Influence (1994) – pracę kluczową dla późniejszej twórczości Lockhart oraz Pine Flat (2005), przedstawiający życie nastolatków w małej miejscowości w Kalifornii.

Część fotograficzną wystawy będą stanowiły serie Re-photographed Snap Shots  – autobiograficzny dziennik Lockhart, na który składa się wybór 16 małoformatowych zdjęć z rodzinnego albumu, które zostały ponownie
sfotografowane oraz Untilted – wybór fotografii z 20-letniego okresu twórczości artystki.

___________________________
Sharon Lockhart. Milena, Milena
18 maja – 18 sierpnia 2013
otwarcie: 17 maja 2013, godz. 18:00
Kurator: Adam Budak

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
tel. +48 22 628 12 71-3
e-mail: *csw@csw.art.pl*” data-mce-href=”mailto:*csw@csw.art.pl*“>csw@csw.art.pl 
http://csw.art.pl
„Oczami radzieckiej zabawki”


Klub Fama w Białymstoku zaprasza 25 maja o godz. 16.00 na spotkanie z  Konstantym Usenko o książce „Oczami radzieckiej zabawki”.  Spotkanie autorskie w ramach 28. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.


Spotkanie poprowadzi Miłka Malzahn –  pisarka, poetka, prozaiczka, wokalistka, dziennikarka radiowa, autorka sztuk teatralnych, badaczka XIX-wiecznej filozofii rosyjskiej.

Konstanty Usenko (ur. 1977 w Warszawie) — wiolonczelista, muzyk wielu zespołów punkowych, nowofalowych i industrialnych (The Leszczers, Najakotiva , Super Girl Romantic Boys, 19 Wiosen), autor tekstów piosenek, producent, didżej, dziennikarz współpracujący m.in. z pismem “Lampa”. Od dzieciństwa zawieszony pomiędzy Polską i Rosją. Później także organizator tras koncertowych polskich zespołów w Rosji i rosyjskich w Polsce. Obecnie mieszka na berlińskim Kreuzbergu. Oczami radzieckiej zabawki to jego debiut pisarski.
Oddział Warszawski

Stowarzyszenia Pisarzy Polskich


zaprasza

na prezentację najnowszego tomu poezji


Anny Frajlich 


Łodzią jest i jest przystanią 

(Wydawnictwo Forma)

 

Laudację wygłosi

Iwona Smolka

 

28 maja 2013 r. o godz. 18.00

Dom Literatury

Krakowskie Przedmieście 87/89Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko