2013-06-12 – Konferencja jubileuszowa Instytutu Języka Polskiego PAN

0
93

Konferencja jubileuszowa Instytutu Języka Polskiego PAN


Instytut Języka Polskiego PAN zaprasza w dniach 11-12 czerwca do Krakowa na konferencję jubileuszową pt. „Przyszłość językoznawstwa – językoznawstwo przyszłości”.


Konferencja będzie poświęcona przede wszystkim prezentacji nowych projektów badawczych i nowych metodologii w dziedzinie polskiego językoznawstwa. Pierwszeństwo będą miały badania obecnie rozwijane i rozszerzane, właśnie inicjowane bądź dopiero planowane. Istotne miejsce podczas konferencji zajmą też perspektywy językoznawstwa polonistycznego i prognozy na przyszłość. Znajdzie się także czas na podsumowanie dotychczasowej, czterdziestoletniej, działalności Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i jego wielostronnego wkładu w badania nad językiem polskim.

Impulsem do zorganizowania konferencji są obecnie obserwowane wyjątkowo szybkie zmiany językowe, które wymagają nowego, często interdyscyplinarnego, podejścia do zagadnień lingwistycznych oraz wypracowania nowych metod i technik opisu. Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk jest jedyną w Polsce placówką naukowo-badawczą zajmująca się już czterdzieści lat badaniem języka polskiego we wszystkich jego aspektach. Tego rodzaju studia językoznawcze nad polszczyzną nie mogły bowiem (i nadal nie mogą) być prowadzone w placówkach uniwersyteckich. Efektem tych unikatowych i pracochłonnych badań są wielotomowe dzieła, takie jak słowniki i atlasy językowe, mające fundamentalne znaczenie dla dziejów kultury i języka polskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko