2013-06-07 – Spotkanie z Krzysztofem Marią Załuskim

0
81

Spotkanie z Krzysztofem Marią Załuskim


6 czerwca o godz. 17.00 w Filii nr 14 WiMBP (ul. Opolska 3, Gdańsk-Przymorze) odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Marią Załuskim oraz promocja książki pt.: „Wypędzeni do raju”.

Krzysztof Maria Załuski (ur. 9 marca 1963 r. w Gdańsku) – polski prozaik, dramaturg, publicysta, eseista i wydawca. Urodził się w Gdańsku w 1963 r. absolwent politologii Uniwersytetu Gdańskiego; Od 1987 do 2004 roku przebywał zagranicą, najpierw w Wielkiej Brytanii, potem w Niemczech. Był członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Debiutował w Polskim Radio w 1980 roku. Wydał trzy książki w języku polskim: zbiór opowiadań „Tryptyk bodeński” (Man Gala Press, Sopot 1996) oraz dwie powieści: „Szpital Polonia” (Obserwator, Poznań 1999) i „Wypędzeni do raju / Aussiedlerblues” (Maszoperia Literacka, Gdańsk 2010). Na motywach „Aussi” – jednego z opowiadań „Tryptyku bodeńskiego”, Telewizja Polska zrealizowała film „Wszyscy jesteśmy obcy” (reż. Krzysztof Magowski, seria „Współczesna proza polska”, 1996). W roku 2000 ukazała się także niemiecka edycja debiutanckiego zbioru – „Bodensee Triptychon”, (Dr. Tibor Schäfer Verlag, Herne 2000, przekład Henryk Bereska i Agnieszka Grzybowska. W latach 1992–98 redagował i wydawał kwartalnik literacko-artystyczny „Bundesstraße 1”, współpracował także z szeregiem pism w Niemczech i Polsce. Publikował w rozgłośniach radiowych i prasie w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Kanadzie, m. in. w „Gazecie Wyborczej”, „Życiu”, „Twórczości”, „Przeglądzie politycznym”, „Czasie kultury” i „Zarysie”. Jego teksty zamieszczane były także w antologiach „Zwischen den Linien” i „Lekcja pisania”. Jest również współredaktorem i uczestnikiem dwóch antologii współczesnej polskiej literatury („Napisane w Niemczech – antologia / Geschrieben in Deutschland – Anthologie” oraz „Neue Geschichten aus der Pollakey – Anthologie zeitgenössischer polnischer Prosa”), które ukazały się w 2000 r. w Niemczech. W roku 2000 brał udział w Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie.. Od marca 2006 r. kieruje trójmiejskim miesięcznikiem kulturalno-informacyjnym „Riviera”. Mieszka w Sopocie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko