2013-06-05 – Festiwal Literatury Kobiet „Gryfia” 2013

0
112

Festiwal Literatury Kobiet „Gryfia” 2013


Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje w dniach 4-8 czerwca 2013 roku drugą edycję Festiwalu Literatury Kobiet Gryfia.

Festiwal ma na celu propagowanie pogłębionego czytania literatury współczesnej, wiążącego wiedzę akademicką z potrzebami poznawczymi i emocjonalnymi współczesnych czytelniczek i czytelników.


Tegoroczna edycja Festiwalu składać się będzie z konferencji naukowo krytycznoliterackiej „Literatura, pieniądze, kobieta”, spotkań z ośmioma finalistkami nagrody, warsztatów literackich przeznaczonych dla odbiorczyń i odbiorców z różnych grup wiekowych – od szkoły podstawowej po Uniwersytet Trzeciego Wieku, projekcji filmów, dyskusji oraz wycieczki szlakiem piszących Szczecinianek.


W konferencji krytycznoliterackiej „Literatura, pieniądze, kobieta”, po której powstanie pofestiwalowa publikacja pt. Księgowanie. Literatura, pieniądze, kobieta pod redakcją Ingi Iwasiów oraz Agaty Zawiszewskiej, udział wezmą naukowcy nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Niemiec, Szwajcarii oraz Kanady.


Większość festiwalowych zdarzeń skoncentrowana będzie w przestrzeni Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Klubu 13 Muz w Szczecinie. Stroną programowo-merytoryczną zajmuje się Zakład Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Szczecińskiego. Całość ma na celu łączenie wiedzy o literaturze z potrzebami czytelniczymi, refleksją nad relacjami książki, uniwersytetu, miasta. Temat festiwalu – literatura kobiet – pozwala proponować dyskusje zarówno nad kwestią płci i kultury, jak i nad konkretnymi problemami, z jakimi spotykają się bohaterki powstających w tej dekadzie książek.


Jury Literackiej Nagrody dla Autorki GRYFIA 2013 z kilkudziesięciu zgłoszonych do pierwszego etapu publikacji, wybrało osiem finalistek konkursu. W finale konkursu o nagrodę – w wysokości 50 tysięcy złotych – przyznawaną pisarce, która napisała najlepszą książkę literacką albo książkę humanistyczną o wartościach literackich w roku poprzedzającym daną edycję nagrody – znalazły się:


Justyna Bargielska „Bach for my baby”,

Joanna Bator „Ciemno, prawie noc”,

Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”,

Anna Dziewit-Meller „Disko”,

Katarzyna Jakubiak „Nieostre Widzenia”,

Anna Janko „Pasja według św. Hanki”,

Urszula Ługowska „Mario Vargas Llosa”,

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko