O Czechach oczami Mariusza Szczygł
Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej zaprasza 21 maja o godz. 17.00 na spotkanie z Mariuszem Szczygłem pt, „Pomiędzy literaturą a życiem. Moje spotkania z Czechami”.
Mariusz Szczygieł – ur. w 1966 roku w Złotoryi, reporter, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku “Na przełaj”. Od 1990 roku pracuje w “Gazecie Wyborczej”, od roku 2004 jest redaktorem “Dużego Formatu”. W latach 1995–2001 prowadził talk-show “Na każdy temat” w TV Polsat. Wydał sześć książek: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła (2009, 2011), Kaprysik. Damskie historie (2010), Zrób sobie raj (2010) oraz Laska nebeska (2012). Książka Gottland, poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu (www.instytutR.pl) oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.
Wokół książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”
Księgarnia Hiszpańska „Elite”w Krakowie zaprasza 21 maja o godz. 19.00 zaprasza na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk wokół książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”.
Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) – reportażystka, w latach 2002-2008 dziennikarka krakowskiego „Dziennika Polskiego”. O Nowej Hucie, z której pochodzi, napisała zbiór reportaży Baśnie z bloku cudów. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „National Geographic Traveler”. Laureatka dziennikarskiej Nagrody Zielonej Gruszki i nagrody „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. W 2008 roku wyjechała z nowohuckiego mieszkania na parterze, by pomieszkać na siódmym piętrze w Cartagenie, trzecim piętrze w Gironie, czwartym piętrze w Albacete i w niewielkim domku w Gelves koło Sewilli. Autorka bloga septimo-piso.blogspot.com.
I Festiwal Literacki w Katowicach
22 maja 2013 o godz. 18:00 w Katowicach rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu literackiego Miasto w budowie |rzeczywistość zmiany| rzeczywistość intymna, który prezentować będzie mieszkańcom Katowic różnorodność współczesnej literatury polskiej w jej wielu aspektach. Pierwszym gościem będzie Filip Springer.
Organizatorzy stawiają na na świeże autorskie spojrzenia i nie ograniczają się do jednego gatunku literackiego. Miasto w budowie to cykl cotygodniowych spotkań z interesującymi osobowościami, które tworzą pejzaż współczesnej, młodej polskiej literatury. Książki napisane przez zaproszonych autorów są szeroko komentowana i stanowią ważny, wyrazisty głos młodego pokolenia autorów w opisie rzeczywistości. Dodatkowym przesłaniem festiwalu jest promocja wspólnych inicjatyw podmiotów i środowisk działających w sektorze kultury w Katowicach.
Filip Springer (ur. 1982)- ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska “Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka “Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012).
Spotkania:
Maj
22.05,18.00|Rondo Sztuki| FILIP SPRINGER; spotkanie wokół książki Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach
23.05 |18.00|Sienkiewicza 27|JACEK DEHNEL; spotkanie wokół książki Młodszy księgowy O książkach, czytaniu i pisaniu
Czerwiec
04.06|18.00|Sienkiewicza 27|JUSTYNA BARGIELSKA; spotkanie wokół książki Małe lisy
05.06 |18.00|Rondo Sztuki| MACIEJ WASIELEWSKI; spotkanie wokół książki Jutro przypłynie królowa
12.06|18.00|Rondo Sztuki| GRZEGORZ PIĄTEK, JAROSŁAW TRYBUŚ; spotkanie wokół książki Lukier i mięso
13.06|18.00|Sienkiewicza 27 SYLWIA CHUTNIK; spotkanie wokół książki “Cwaniary”
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza 23 maja o godz. 17.00 na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem.
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik, eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później i kilku innych książek. Laureat paru nagród, ostatnio Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki, a także na koreański.
Spotkanie z córką Francois Mitterranda
23 maja 2013 r. o godz: 18:30 Instytut Francuski w Warszawie zaprasza na spotkanie z Mazarine Pingeot autorką książki „Dziennik córki François Mitterranda. Mały dobry żołnierzyk”.
Mazarine Pingeot – dziennikarka i pisarka, autorka dziewięciu książek, absolwentka prestiżowej École Normale Supérieure, wykładowczyni uniwersytecka. Jest córką Anne Pingeot, konserwatorki w Muzeum d’Orsay w Paryżu, i François Mitterranda, prezydenta Francji w latach 1981–1995. Urodzona w związku nieformalnym, nosi nazwisko matki, jej istnienie przez prawie 20 lat było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych Francji.
Świat kobiety w poezji i prozie Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają 23 maja o godz. 18.00 na spotkanie pt. „Kilka ledwie dotkniętych chwil” – świat kobiety w poezji i prozie Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej. Spotkanie poprowadzi red. Kazimierz Burnat.
Wiesława Siemaszko-Zielińska urodzona w Lublinie. Obecnie mieszka w Jeleniej Górze. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Poetka, prozatorka, animator kultury, pedagog. Członek Związku Literatów Polskich Oddziału Dolnośląskiego. Autorka siedmiu tomików poetyckich, współautorka almanachu poezji miłosnej, książki prozatorskiej (zbioru opowiadań), książki publicystyczno-literackiej (prezentującej sylwetki i dorobek jeleniogórskich poetów, malarzy rozmowy z uznanymi pisarzami spoza Jeleniej Góry, recenzje książek), cyklu programów literackich (promujących m. in. lokalnych twórców) w telewizji regionalnej, licznych publikacji w ogólnopolskiej prasie literacko-artystycznej oraz w kilkudziesięciu antologiach i almanachach (w tym zagranicznych). Jej wiersze tłumaczone były na język niemiecki, szwedzki, słowacki i ukraiński.