19 maja 2013

0
68

KLUB BOLEK I LOLEK W GDAŃSKU ZAPRASZA NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM ĆWIKLIŃSKIM 


19 maja 10:16
Urodzony w Ciechocinku
Ciekawy człowiek, krytyk literacki i poeta

Krzysztof Ćwikliński
zaprasza w imieniu własnym 
oraz Klubu Bolek i Lolek na spotkanie

poniedziałek 20.05.2013.

godzina 18.00

Klub Bolek i Lolek, Gdańsk Kołobrzeska 57

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zajmuje się krytyką literacką i historią literatury. 
Jako poeta debiutował w 1979 roku na łamach tygodnika „Czas”.
Opublikował tomiki poezji:
Miejsce po odejściu (1983),
Listopad biskupa Jansena (1986), 
Sztuka ucieczki (1987), 
Teka miedziorytów (1989),
Królewiec i inne wiersze (1992), 
Morze Śródziemne (1992), Kropelka krwi .

Nie boi się trudnych pytań, potrafi na niektóre z nich odpowiedzieć.Zapraszamy na spotkania z autorem książki Umierać za Gdańsk Marco Patricellim.

Warszawa: 19 maja, godzina 13:00, Stadion Narodowy, Sala Londyn C

Spotkanie jest organizowane przez Wydawnictwo Bellona oraz Włoski Instytut Kultury.

Kraków: 21 maja, godzina 18, Księgarnia Italicus, ul. Kremerowska 11.

 

O książce Umierać za Gdańsk:

Autor, znany włoski historyk,  przedstawia genezę drugiej wojny i polską politykę zagraniczną lat trzydziestych, przytaczając konkretne dokumenty dyplomatyczne, rekonstruuje dokładnie sekwencję wydarzeń poprzedzających wybuch wojny. Na uwagę zasługuje przytoczenie przez Patricellego historii Enigmy i przywrócenie w niej należytego miejsca trzem młodym i wybitnie uzdolnionym polskim matematykom. Autor przedstawia ich przedwojenny wkład w rozszyfrowanie kodu Enigmy oraz ich dalsze losy, w tym losy powojenne.  Dla polskiego czytelnika równie ciekawy może być rozdział  o Katyniu z uwagi na przedstawione w nim nieznane u nas bliżej losy włoskiego eksperta od medycyny sądowej z Międzynarodowej Komisji Lekarzy Vincenzo Palmieriego.

Marco Patricelli – (1963) włoski historyk i dziennikarz, profesor historii najnowszej na Uniwersytecie Gabriele D`Annunzio w Chieti i w Pescarze, redaktor prowadzący abruzyjskiego wydania dziennika „Il Tempo”; konsultant historyczny programów edukacyjnych i filmów dokumentalnych emitowanych w Rai – tv i Mediaset; magister prawa i absolwent Konserwatorium w Pescarze w klasie fortepianu; autor wielu książek poświęconych historii drugiej wojny światowej


Spotkanie z Wojciechem Karpińskim


19 maja o godz. 13.00 podczas Warszawskich Targów Książki na stoisku  Zeszytów Literackich” nr 90/D9 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Karpińskim i jego najnowszą książką „Amerykańskie cienie”.

 

Wojciech Karpiński (ur. 11 maja 1943 w Warszawie), polski historyk sztuki, historyk idei, krytyk literacki, tłumacz. W 1966 ukończył studia romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, następnie studiował tam filozofię, a od 1967 równocześnie pracował jako asystent. W 1970 doktoryzował się, w latach 1971-1973 był sekretarzem Komitetu Neofilologicznego Polskiej Akademii Nauk. W 1974 został członkiem redakcji miesięcznika “Twórczość”, w latach 1972-1979 redagował rubrykę “literatura francuska” w “Pamiętniku Literackim”. W 1974 wydał napisaną razem z Marcinem Królem książkęSylwetki polityczne XIX wieku, jedną z bardziej dyskutowanych prac w kręgach rodzącej się opozycji demokratycznej II połowy lat 70, zbierającą w wersji ocenzurowanej teksty drukowane wcześniej w “Tygodniku Powszechnym” i “Więzi”. W 1975 podpisał tzw. List 59, przeciwko zmianom w Konstytucji PRL. Uczestnik prac Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, jako przyjaciel Zdzisława Najdera, konsultował z nim treść programu PPN. W 1979 pomysłodawca (razem z Marcinem Królem) i członek redakcji pisma “Res Publica”. W 1981 wyjechał na wykłady do USA, po ogłoszeniu stanu wojennego zamieszkał we Francji. Został członkiem zespołu redakcyjnego Zeszytów Literackich, publikował m. in. w Kulturze paryskiej, pracował w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu. 


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko