15 maja 2013

0
96

Majowy Buum Poetycki

 

Studencki Klub Pracy Twórczej Od Nowa w Toruniu zaprasza na Majowy Buum Poetycki, który odbędzie się w dniach 13-16 maj br.

 

Majowy BUUM Poetycki to jedna z największych imprez literackich w Polsce. Festiwal jest prezentacją i konfrontacją niezależnych poetów, magazynów literackich oraz związanych z nimi twórców, reprezentujących niezależne środowisko literackie całego kraju. Impreza nawiązuje do tradycji poetyckich spotkań, które odbywały się w Od Nowie w latach 70. i na początku 80. Festiwal prezentuje szeroko pojętą sztukę niezależną, a w szczególności poezję i literaturę.

 

BUUM nie jest konkursem, prezentuje głównie młodych, undergrundowych poetów oraz niezależne pisma poetyckie. Festiwal dla poetów jest szansą wymiany myśli i wzajemnych inspiracji; dziennikarzom i szerszej publiczności daje możliwość zapoznania się z tym, co wydarzyło się w polskiej poezji w trakcie ostatniego roku.

Współcześnie, w dobie popkultury, eklektyzmu i wzajemnego przenikania się różnych sztuk i form ekspresji artystycznej, przekaz poezji nie polega na monotonnym odczytywaniu wiersza. Podczas festiwalu poezja staje się sztuką sceniczną, w połączeniu z muzyką i wizualizacją znajdując nowe sposoby wyrazu. Obok tradycyjnych form poezja stanowi element performance’u czy koncertu. To dlatego BUUM ma charakter interdyscyplinarnego festiwalu, podczas którego odbywają się sceniczne prezentacje poezji, spotkania z poetami, koncerty, wystawy plastyczne oraz targi wydawnictw.

 

BUUM umożliwia spotkanie publiczności z twórcami z całej Polski, związanymi ze współczesnymi nurtami literackimi i muzycznymi. Ciekawą tradycją toruńskich spotkań poetyckich jest też „akcja stolikowa, czyli o poezji w cztery oczy”, która daje możliwość bezpośredniego, wręcz intymnego kontaktu z poezją interpretowaną przez samych autorów w kameralnych warunkach (przy dwuosobowym stoliku).Literacki maj w Łodzi


11. Festiwal Literatury “Prope mercatum”, Mały Książkomaniak, imprezy tuwimowe oraz spotkania literackie m. in. z Magdaleną Tulli i Justyną Bargielską. Na deser slam. Maj zapowiada się interesująco.

Od 13 do 24 maja w Poleskim Ośrodku Sztuki organizowany będzie 11. Festiwal Literatury “Prope mercatum”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Jacek Dehnel, Hanna Kral, Zbigniew Miłoszewski, Wojciech Górecki i Bronisław Maj.

W maju odbędą się również kolejne imprezy w ramach akcji Mały Książkomaniak – 15 maja maraton czytania, a 20 maja spotkanie z Joanną Olech.
10 maja w La Pies – slam poetycki.

12 maja kolejna edycja Odjazdowego Bibliotekarza

16 maja w Klubie Nauczyciela zjawi się Magdalena Tulli. Tego samego dnia w Domu Literatury wystąpi Krystyna Rodowska. Także w DL 23 maja odbędzie się spotkanie z Justyną Bargielską.
Nie zabraknie imprez związanych z obchodami Roku Tuwima, m. in.

od 8 do 11 maja w Łodzi organizowane będą I łódzkie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami pod hasłem „Wokół Tuwima”.

10 maja odbędzie się kolejny happening pod hasłem Ucho Tuwima,

11 maja akcja Tramwaj Tuwim

25 maja w OK Górna zaprasza na Tuwimowy Piknik,

26 maja gra miejska na Piotrkowskiej.Spotkanie z Jerzym Górzańskim


Gościem kolejnego Salonu Literackiego Michała Jagiełły będzie Jerzy Górzański – poeta, prozaik, satyryk, felietonista, autor słuchowisk radiowych. Spotkanie odbędzie się 15 maja 2013 r. o godz. 17.00 w  Bibliotece Śląskiej.

 

Jerzy Górzański (ur. 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem) – polski poeta, prozaik, felietonista, autor słuchowisk radiowych. Jako poeta debiutował w 1960 roku we “Współczesności”. W latach 60. związany z Orientacją Poetycką Hybrydy. W latach 1974-1979 redaktor miesięcznika “Nowy Wyraz”, w latach 1985-2000 redaktor “Literatury”. Jest członkiem warszawskiego oddziału SPP, laureatem nagrody im. Roberta Gravesa (1976), nagrody miesięcznika “Poezja” (1990), nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (1997) oraz nagrody Honorowy Wielki Splendor, przyznanej za całokształt twórczości radiowej (2006).
Wieczór poświęcony książce Brama Dziennik intymny doktora Fausta


Związek Literatów Polskich i Wydawnictwo Nowy Świat serdecznie zapraszają na wieczór   poświęcony książce Piotra Kuncewicza  Brama   Dziennik intymny doktora Fausta. Przed Państwem ostatnia książka Piotra Kuncewicza,   nigdy niepublikowana, spisana z manuskryptu.   O książce i Autorze opowiedzą: prof. Andrzej Gronczewski i red. Leszek Żuliński Zapraszamy 15 maja (środa), o godz. 17.00,  do auli Domu Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89
Jerzy Górzański w Bibliotece Śląskiej


15 maja o godz. 17.00 Gościem Salonu Literackiego Michała Jagiełły w Bibliotece Śląskiej będzie Jerzy Górzański.

Jerzy Górzański (ur. 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem) – polski poeta, prozaik, felietonista, autor słuchowisk radiowych. Jako poeta debiutował w 1960 roku we “Współczesności”. W latach 60. związany z Orientacją Poetycką Hybrydy. W latach 1974-1979 redaktor miesięcznika “Nowy Wyraz”, w latach 1985-2000 redaktor “Literatury”. Jest członkiem warszawskiego oddziału SPP, laureatem nagrody im. Roberta Gravesa (1976), nagrody miesięcznika “Poezja” (1990), nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej (1997) oraz nagrody Honorowy Wielki Splendor, przyznanej za całokształt twórczości radiowej (2006).Spotkanie z Jaume Cabré


Środa, 15/05/2013, 18:00


Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z Jaume Cabré, autorem głośnej powieści Wyznaję. W spotkaniu udział weźmie również Anna Sawicka, tłumaczka książki, a poprowadzą je Abel Murcia Soriano oraz Xavier Farré.
Jaume Cabré urodził się w Barcelonie. Tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Od lat uznany za najwybitniejszego pisarza katalońskiego, po wydaniu w 2011 roku powieści Wyznaję stał się jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko