Zniesienie granic, zarówno tych formalnych, dotyczących gatunków literackich, jak i tych konwencjonalnych, rozróżniających literaturę na narodową i światową, fikcyjną i autofikcyjną i wiele innych zmieniających obraz dzisiejszej literatury będzie tematem spotkania, organizowanego w Madrycie przez Instytut Polski.
Gośćmi wieczoru w Casa del Lector byli: Marek Bieńczyk, laureat zeszłorocznej edycji nagrody Nike oraz hiszpański pisarz, Enrique Vila-Matas. Spotkanie rozpocznie się dziś o godz. 19:30.
Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz Milana Kundery, a także enolog, publikujący artykuły na temat wina. W zeszłym roku otrzymał Nagrodę Nike za zbiór esejów Książka twarzy.
Enrique Vila-Matas, hiszpański pisarz. Uznanie przyniosła mu wydana w 1985 Krótka historia literatury przenośnej, opowieść o tajnym literackim stowarzyszeniu, do którego mieliby rzekomo należeć m.in. Federico García Lorca, Marcel Duchamp czy Witold Gombrowicz. W 2001 został uhonorowany wenezuelską Premio Rómulo Gallegos. W Polsce ukazały się do tej pory trzy jego książki: Bartleby i spółka, Krótka historia literatury przenośnej oraz Paryż nigdy nie ma końca.