Józef Jasielski * * * DONOSY KULTURALNE Z TRÓJMIASTA *

0
100

Warto przypomnieć, szczególnie tym, którzy nie ograniczają się do czytania gazet i tabloidów, że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej to szczytnej okazji ENEMEF wpadł na pomysł, jak w filmowy sposób zachęcić kinomanów do sięgnięcia po książkę. „Noc Ekranizacji” to maraton filmowy, prezentujący dzieła filmowe powstałe w oparciu o literackie bestsellery. W godzinach 22 – 7 rano będzie można obejrzeć cztery filmy.

Film „Intruz” na podstawie powieści Stephanie Meyer / autorki sagi „Zmierzch” /, „Piękne istoty” – ekranizację sagi autorek Kami Garcii i Margaret Stohl, „Dziewczyna z tatuażem” – mocny thriller na podstawie bestsellera Stiega Larssona oraz „Igrzyska śmierci” zrealizowane w oparciu o książkę Suzanne Collins. Projekcje będą miały miejsce w Multikinach w Gdyni, w Gdańsku i w Sopocie. Czy taka konfrontacja literatury z filmem zwiększy zainteresowanie ksiązką ? W końcu popcorn można chrupać pochylając się z czułością nad choćby Gretkowską.

 

* * *        

 

Rozpoczyna się kolejna edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, organizowanego z powodzeniem od 2008 roku. Festiwalową tradycją stało się zapraszanie Artysty Rezydenta, czyli wybitnej osoby polskiej sceny muzycznej, która ostatecznie decyduje o programie imprezy. Tym razem będzie to Włodzimierz Nahorny, znany i ceniony kompozytor i pianista, znakomity jazzman. Stąd akcent na szukanie związków między jazzem i muzyką klasyczną. Na inaugurację 12 kwietnia wystąpi słynna Cappella Amsterdam z towarzyszeniem belgijskiej orkiestry II Gardelino, specjalizującej się w muzyce barokowej, z prezentacją „Pasji wg. św. Jana” Jana Sebastiana Bacha. Kolejne festiwalowe występy odbędą się w kilku trójmiejskich salach koncertowych. Sam Włodzimierz Nahorny wystąpi ze swoim sekstetem 14 i 15 kwietnia w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie. Jak widać, Trójmiasto stara się szlachetnie przysłużyć konfrontacji i syntezie różnych sztuk. Brawo !

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko