Dom Literatury w Łodzi zaprasza

0
86

Dom Literatury w Łodzi zaprasza

 

22 kwietnia o godz. 18:00 Dom Literatury w Łodzi zaprasza na spotkanie z udziałem Leszka Engelkinga pt. „Dzisiaj wypiłem dużo piw…Egon Bondy między pubem a biblioteką”

Leszek Engelking ur. 2 lutego 1955 w Bytomiu. Poeta, nowelista, literaturoznawca i krytyk literacki. Ukończył filologię polską na UW (specjalizacja filmoznawcza).

Przez jedenaście lat był redaktorem miesięcznika „Literatura na Świecie”. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Łódzkiego (kulturoznawstwo). W 2002 uzyskał tytuł doktora. Opublikował m. in. popularne monografie Vladimir Nabokov (1989), tom szkiców o literaturze czeskiej Surrealizm, underground, postmodernizm (2001) i obszerne monografie naukowe Codzienność i mit. Poetyka, programy i historia Grupy 42 w kontekstach dwudziestowiecznej awangardy i postawangardy (2005) oraz Chwyt mtafizyczny. Jest autorem tomów wierszy Autobus do hotelu Cytera (1979), Haiku własne i cudze(1991), Mistrzyni kaligrafii i inne wiersze (1994), Dom piąty (1997) oraz Muzeum dzieciństwa (2011), jak również tomu wierszy wybranych i nowych I inne wiersze (2000). Ukazały się też wybory jego poezji w przekładzie na ukraiński i słowacki oraz dwa arkusze poetyckie w języku angielskim. Wydał również prozatorski tom Szczęście i inne prozy (2007). Tłumacz poezji i prozy z kilku językó . Opublikował obszerną antologię poezji czeskiej Maść przeciw poezji (2008). Trzykrotnie w różnych kategoriach otrzymał nagrodę miesięcznika „Literatura na Świecie”. Laureat nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich oraz translatorskiej nagrody polskiego PEN Clubu. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 


25 kwietnia o godz. 18.00 w Kawiarni Literackiej w Łodzi odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Matuszewskim, autorem książki „Georges Bataille. Inwokacje zatraty”.

Krzysztof Matuszewski (ur.1957)– filozof, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się zwłaszcza współczesną filozofią francuską. Publikował na jej temat artykuły m. in. w „Literaturze na Świecie”, „Twórczości”,„Przeglądzie Humanistycznym”,„Nowej Krytyce”,„Sztuce i Filozofii”. Autor lub współautor przekładów z języka francuskiego (książek Bataille’a, Foucaulta, Deleuze’a, Klossowskiego, Vuarneta), a także monografii Wśród demonów i pozorów. Monomania Pierre’a Klossowskiego(Warszawa 1995) oraz sadologicznej silvaererum pt. Sade. Msza okrucieństwa(Gdańsk 2008). 


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko