Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
207

Koncert Piotra Kuźniaka

 

                        13 kwietnia o godzinie 20.00  w PoemaCafe przy ul. Langiewicza 2 czeka fanów muzyki koncert Piotra Kuźniaka (wokalista i gitarzysta zespołu Trubadurzy). W programie polskie i światowe przeboje w aranżacjach Artysty (m.in. Carlos Santana, Nat King Cole, Laskowski, Szczepanik)


 

Megitza & Andreas Kapsalis

 

         13 kwietnia o godzinie 20.00 w kluboksięgarni Głośna, ul.św. Marcin 30 odbędzie się koncert Megitza & Andreas Kapsalis.

Megitza śpiewa i gra na kontrabasie. Przez ostatnie 11 lat mieszkała w USA, gdzie wykształciła swój oryginalny styl muzyczny, inspirowany jej góralsko-romskimi korzeniami. Zagrała między innymi na Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Vienna Jazz Festival w Austrii oraz w światowej sławy Millennium Park – Pritzker Pavilion w Chicago. W USA jest uznawana za koncertową rewelację.Megitza ma na koncie cztery płyty, między innymi z udziałem Robiego Lakatosa oraz Renaty Przemyk.

Andreas Kapsalis to kompozytor i wirtuoz gry na gitarze pochodzący z Chicago. Specjalista wybitnych tematów muzycznych i dynamicznych rozwiązań rytmicznych. Gra na gitarze niezwykle unikatowym stylem “tapping.” Hiszpańsko-refleksyjna gitara Kapsalisa rozwija niezbadane wcześniej style muzyczne i przekracza strukturalne granice muzyki etno, pop, a nawet folk rocka. Duet Megitza i Andreas Kapsalis skłania się ku tradycji, lecz ich repertuar jest bogaty w oryginalne kompozycje inspirowane muzyką Romów, Bałkańską i szeroko pojętą muzyką etno z domieszką elementów swingu, jazzu, rocka i popu. Będzie to prawdziwa uczta muzyczna.

 

Krystyna Janda w spektaklu Danuta W.

 

       14 kwietnia o godzinie 18.00 w CK Zamek, Sala Wielka, ul. Św. Marcin będzie można zobaczyć Krystynę Jandę w spektaklu Danuta W.

Aktorka pisze: Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

 

 Spektakl Pieśni Leara

 

                17 kwietnia o godzinie 20.00 w  CK Zamek, Sala Wielka, ul. Św. Marcin czeka na wszystkich chętnych  spektakl Pieśni Leara w wykonaniu Teatru Pieśni Kozła z Wrocławia.

“Pieśni Leara” nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z “Króla Leara”, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego “dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie.

Międzynarodowa premiera “Pieśni Leara” odbyła się na Fringe Festival w Edynburgu w sierpniu 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. Pieśni Leara zajęły również 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych w Edynburgu prowadzonym przez “The List”.

reżyseria: Grzegorz Bral
muzyka: Jean-Claude Acquaviva, Maciej Rychły
przygotowanie pieśni: Kacper Kuszewski
obsada: Anna Zubrzycki, Anu Salonen, Monika Dryl, Julianna Bloodgood, Emma Bonnici, Katarzyna Kapela, Kacper Kuszewski, Rafał Habel, Gabriel Gawin, Paolo Garghentino, Łukasz Wójcik i Maciej Rychły

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko