Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Warszawy 2013

0
141

Znamy już dwanaście książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zwycięzców w czterech kategoriach nagrody oraz nazwisko pisarza uhonorowanego tytułem Warszawski Twórca poznamy 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki.

 

Warszawski Twórca to najważniejsza i jednocześnie najcenniejsza kategoria Nagrody Literackiej Warszawy. Zwycięski pisarz otrzyma 100 tys. zł. Wyróżnienie przyznawane jest za całokształt twórczości literackiej, która powinna być związana z Warszawą. Dotychczas tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Janusz Tazbir (2012), Janusz Głowacki (2011), Marek Nowakowski (2010), Józef Hen (2009) i Tadeusz Konwicki (2008).

 

Laureaci w pozostałych kategoriach otrzymują po 20 tys. zł. Nominacje otrzymały:

 

W kategorii proza:

 

“Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia (Wydawnictwo Literackie) – dziejąca się na przełomie lat 40. i 50. powieść, według Przemysława Czaplińskiego “dopełniająca narracje Andrzeja Barta (“Rewers”), Janusza Majewskiego (“Mała matura 1947”) i Wojciecha Smarzowskiego – więcej “Polityka”

“Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” Ludwiki Włodek (Wydawnictwo Literackie) – saga rodzinna napisana przez prawnuczkę pisarza

“Trociny” Krzysztofa Vargi (Czarne) -najnowsz powieść Vargi – o polskiej wsi, polskiej mentalności i polskiej frustracji…

 

Poezja:

 

“Dziennik rozbitka” Krzysztofa Karaska (Instytut Mikołowski) – nowy tomik łączonego niegdyś z Nową Falą poety”De-klaracje” poetki i aktywistki społecznej związanej z Gorzowem Wielkopolskim Beaty Patrycji Klary (Towarzystwo Przyjaciół Sportu)

“Pod światło” – nowy, długo oczekiwany tom (poprzedni ukazał się w 2005 roku) poezji Jacka Podsiadły, wydany własnym sumptem (Bez Napiwku).

książki dla dzieci:

 

“Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie” Doroty Sidor (ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy) – interaktywna książka-gra, której czytelnik musi rozwiązać zagadkę zniknięcia królewskiej wydry (Dwie Siostry),

“XY” Joanny Rudniańskiej (ilustracje: Jacek Ambrożewski) – baśniowej opowieści o dwóch dziewczynkach, które w czasie wojny trafiają do dwóch różnych rodzin: polskiej i żydowskiej(Muchomor).

“Tajemnica Malutkiej” Anny Onichimowskiej (ilustracje Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak), w której swoją bajkę o inności i marzeniach wymyślają wspólnie mała Ula i jej tata (Ezop)

 

kategoria “edycje warszawskie”:

 

“Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952” Jerzego Majewskiego (Dom Spotkań z Historią) – album “ukazuje skalę zniszczeń i prezentuje zabytki, zarówno te odtworzone po II wojnie światowej, jak i te które znikły z pejzażu miasta już w trakcie odbudowy” więcej dsh.waw.pl

“Stacja Muranów” Beaty Chomątowskiej (Czarne) – połączenie literatury faktu i reportażu z warszawskiej dzielnicy powstałej na gruzach getta. 

“Teatry Warszawy 1944-1945” Tomasza Mościckiego (Fundacja Historia i Kultura) – nowe odpowiedzi na stare, drażliwe pytania, m. in. o to, “czy należało grać w teatrze podczas okupacji?” – więcej e-teatr.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko