Józef Jasielski * * * DONOSY KULTURALNE Z TRÓJMIASTA *

0
111

Jarosław Kowal z Gdańska, piszący dotychczas do szuflady, chce zebrać pieniądze nw wydanie swojej debiutanckiej powieści – „Zły człowiek”. Jest to historia autobiograficzna o nieudacznym muzyku, kiepskim ojcu, fatalnym partnerze i chronicznym samotniku. Znalazło się wydawnictwo, ale brakuje pieniędzy. Pisarz poprosił o wsparcie polski serwis crowdfundingowy czyli serwis społecznościowego finansowania. Każdy z internautów może zostać inwestorem tego projektu, za co może otrzymać w przyszłości odpowiedni bonus z przychodów autorskich. A jak się trafi Nagroda Nobla ? Trzeba zebrać 4000 zł. To powinno się udać. Wreszcie dzieła literackie składowane w szufladach ujrzą światło dzienne i publiczne. Jesteśmy w końcu przyzwyczajeni, że musimy składać się na wszystko. Dobrej literaturze to nie zaszkodzi.

 

* * *

 

Gdyńska Szkoła Filmowa zyskała na autorytecie i pedagogicznej wiarygodności. Jej dyplomant, reżyser Łukasz Ostalski, został uhonorowany nagrodą publiczności na 43 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tempere w Finlandii. Półgodzinny film dyplomowy „Matka” z Danutą Stenką w roli głównej pokonał 65 konkurentów. Historia polityka-kobiety uwikłanej w rodzinny dramat z synem narkomanem zrobiła widać wrażenie i odpowiedziała na oczekiwania dzisiejszej widowni. Oczywiście – gratulacje !

 

* * *

 

Marzec to chyba najbardziej kobiecy miesiąc w roku. Próbuje nas o tym przekonać kolejny już raz CSW Łaźnia w Gdańsku, zapraszając na projekt Łaźnia Damska poświęcony rzecz jasna Kobiecie jako takiej. Jest to impreza wystawiennicza i integrująca płeć piękną, parającą się twórczością artystyczną. Gromadzi artystki starsze i młodsze w celu wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Są to także targi sztuki, na których kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki kobiecej mogą się zaopatrzyć w stosowne dzieła za jedyne 200 zł. za sztukę. W tym roku wystawia się aż 12 kobiet. Będzie także koncert dziewięcioosobowego kobiecego zespołu punk-folkowego „Pochwalone”, reklamowany jako „ projekt emancypacyjny” / Ewa Chomicka /. Ta obecna mobilizacja kobiecości gdzie się da jest nawet przyjemna i w nurcie społecznych przemian. Dyrekcji CSW Łaźnia podsuwam pomysł na Łaźnię Gejowską… To byłaby dopiero łaźnia !    

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko