Orły 2013 rozdane

0
155

“Obława” Marcina Krzyształowicza zdobyła Orła 2013 dla najlepszego polskiego filmu. Romana Polańskiego uhonorowano w kategorii najlepszy reżyser za “Rzeź”. Gala wręczenia statuetek przyznawanych przez Polską Akademię Filmową odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie.

 

Statuetkę w kategorii najlepsza główna rola kobieca odebrała Agnieszka Grochowska, którą nagrodzono za kreację w dramacie “Bez wstydu” w reż. Filipa Marczewskiego. Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr, doceniony za rolę w “Pokłosiu”.

 

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig za grę w “Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska – za występ w “Drogówce”. Jako odkrycie roku nagrodzono jazzmana Michała Urbaniaka – za rolę w filmie “Mój rower” Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do “Pokłosia”,  Wojciech Smarzowski – za scenariusz do “Drogówki” a Arkadiusz Tomiak za zdjęcia do “Obławy”.

 

Nagrodę w kategorii muzyka przyznano za film “Komeda, Komeda…” (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański). Jarosław Kamiński, który pracował przy “Jesteś Bogiem”, otrzymał Orła za montaż. Za dźwięk, do filmu “Obława”, uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone – zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

 

Za najlepszy film dokumentalny Polska Akademia Filmowa uznała “Wirtualną wojnę” Jacka Bławuta. W kategorii najlepszy film europejski triumfowała “Miłość” austriackiego reżysera Michaela Hanekego. Nagrodę Publiczności zdobył film Leszka Dawida “Jesteś Bogiem”. Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został aktorce Danucie Szaflarskiej.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko