Grafiki Salvadora Dalego na wystawie w Katowicach

0
128

100 grafik Salvadora Dalego będącymi ilustracjami do jubileuszowego wydania “Boskiej Komedii” Dantego Alighieri będzie można oglądać do 10 kwietnia podczas wystawy pt. “+Boska Komedia+ w ilustracjach Salvadora Dalego” w Oddziale Grafiki Muzeum Historii Katowic.

Salvador Dali przygotował ilustracje przedstawiające wszystkie pieśni “Boskiej komedii” na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na prośbę rządu włoskiego z okazji 700. rocznicy urodzin Dantego (1265 – 1321). Wykonał akwarele, które później w pracowni drzeworytniczej przetransponowano na drewniane klocki. Takie klocki składające się na jedną ilustrację także będzie można obejrzeć na wystawie w Katowicach.

Salvador Dali (1904-1989) – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli surrealizmu, tworzył też ilustracje do innych arcydzieł literatury – “Don Kichota” Miguela de Cervantesa i “Dekamerona” Giovanniego Boccaccia. 

“Boska Komedia” to arcydzieło włoskiej literatury, poemat napisany w latach 1308-1321, przedstawiający wizję wędrówki poety przez zaświaty – Piekło, Czyściec i Raj. Dzieło jest też rodzajem hołdu dla zmarłej ukochanej Dantego – Beatrycze, a jednocześnie wielowymiarowym obrazem średniowiecznej kultury.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko