Amos Oz otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

0
74

Amos Oz, uważany za jednego z najważniejszych izraelskich pisarzy, otrzyma 20 marca tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Oz zostanie uhonorowany nie tylko za jego mistrzowską literaturę, ale i w uznaniu dla kultury żydowskiej, która w wielokulturowej Łodzi “zawsze zajmuje ważne miejsce”.

 

Amos Oz (wł. Amos Klausner) – izraelski eseista, prozaik i publicysta – urodził się 4 maja 1939 r. w Jerozolimie. W połowie lat 50. osiedlił się w kibucu Hulda. Tam pracował, skończył szkołę średnią, odbył służbę wojskową i zaczął publikować pierwsze opowiadania. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Jerozolimskim. Walczył w tzw. wojnie sześciodniowej w 1967 roku i na Wzgórzach Golan w 1973 roku.Oz zadebiutował w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Jego najbardziej znane i cenione powieści to m.in. “Mój Michał”, “Dotknij wiatru, dotknij wody”, “Czarna skrzynka” i “Spokój doskonały”. W swojej twórczości podejmuje problemy społeczne i psychologiczne współczesnych mieszkańców Izraela.Oz jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagród im. Goethego, Heinego, Primo Leviego. Jest kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Obecnie mieszka w Aradzie, jest wykładowcą akademickim. Jest aktywnym działaczem na rzecz pokojowego unormowania stosunków izraelsko-palestyńskich. Oz jest pisarzem od lat wymienianym jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

 

Uroczystość odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pisarz wygłosi otwarty wykład zatytułowany “Israel – dreams and realities”

 

Do tej pory tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali m. in.: Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski i Jose Manuel Barroso.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko