Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
162

Andrzej Simon w PoemaCafe

             4 kwietnia o 18.30 w PoemaCafe przy ulicy Langiewicza 2 odbędzie się wieczór  poetycki Andrzeja Simona promujący Jego najnowszy tomik “Piórko”. Wiersze przeczytają Andrzej Simon i Agata Wawrzyniak.

 Andrzej Simon– rocznik 1952, mieszkaniec Poznania, z wykształcenia elektryk (absolwent Politechniki Poznańskiej), z zawodu przewodnik turystyczny i piliot wycieczek, z zamiłowania podróżnik i poeta (autor 7 tomików poetyckich).


POZNAŃSKIE KOZIOŁKI dla Ryszarda Podlewskiego

              Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało nagrodę “Poznańskie Koziołki”, statuetkę dla Czynnego Dziennikarza Seniora, znanemu poznańskiemu dziennikarzowi i aforyście Ryszardowi Podlewskiemu, członkowi Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się dnia 5 kwietnia o godzinie 17,00 w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa,

ul. Umultowska 89a

Dwoje na kanapie

 

              5 kwietnia o godzinie 20.00 Mój Teatr, ul. Gorczyczewskiego 2 przedstawi Spektakl Arka, czyli dwoje na kanapie.

scenariusz i reżyseria Marek Zgaiński

obsada: Katarzyna Terlecka i Wiesław Krupa.

Może jest to historia pary dorosłych, wykształconych ludzi,mieszkających wspólnie, nie posiadających dzieci. Skoro nie majądzieci, to może powinni mieć psa? Albo jakieś inne zwierzę, albo parę innych zwierząt? Może jest to przewrotna gra konwencją teatru w teatrze, gdzie do końca nie wiadomo, czy ogląda się scenę żywcem jak z telewizyjnego serialu, czy podsłuchuje prywatne rozmowy aktorów. Może wynika z tej sztuki jakaś głęboka prawda, a może nie.

 

Koncert zespołu Vicky Blows

           W sobotę 6 kwietnia o 19.00 w Klubie Czytelnia, ul. Św. Marcin 69 rozpocznie się koncert zespołu Vicky Blows.

Zespół powstał w 2011 roku w Poznaniu. Został założony przez Piotra (gitara), Marcina (gitara), Adriana (perkusja) i Olka (bas), którzy wcześniej udzielali się już wspólnie w zespole Heavy Breathers. Po nagłym odejściu wokalisty – Tomka, tuż przed festiwalem ATA w Radomiu w 2012 roku, na który się zgłosili, musieli natychmiast znaleźć kogoś, kto godnie go zastąpi. Pomógł im stary znajomy – Cyryl (wokal ). Efekt był znakomity – pierwsze miejsce i główna nagroda na festiwalu. Po tak zaskakującym starcie zespół postanowił kontynuować współpracę w powyższym składzie, kierując jednak poszukiwania muzyczne w nieco inną stronę – nadal rockową, lecz bogatszą dźwiękowo. Wykorzystując instrumenty dęte, specyficzne absurdalne poczucie humoru i wszystko inne, co znajdzie się pod ręką, przybrali jako nazwę imię “huraganu, który nie zniszczył niczego (jeszcze!)” – czyli Vicky Blows.

 

 

Cabaret BB

              6  kwietnia o 18.00  i 7 kwietnia o 19.00 w PoemaCafe przy ulicy Langiewicza 2 odbędzie się premierowe przedstawienie nowo otwieranego kabaretu w PoemaCafe!

“Cabaret BB” to autorski kabaret z muzyką i tekstami Bohdana Błażewicza, przy współpracy i z udziałem Marii Gabler, również autorki tekstów piosenek.
Występują: Maria Gabler, Agata Wawrzyniak, Bohdan Błażewicz i Aleksander Korczak.

 

Pomysł reaktywowania kabaretu poparty został potrzebą chwili. Dzisiejsza rzeczywistość z napięciami i olbrzymim podziałem społeczeństwa staje się bardzo podobna do tej z przed dwudziestu paru lat.

Trudno tego co się dzieje nie komentować językiem kabaretu ale również nie łagodzić tych napięć.

Kabaret będzie działał w Poema Cafe, miejscu, które ma już swoją renomę i od lat wypracowaną atmosferę artystycznej bohemy  W takiej też atmosferze Kabaret BB będzie państwa odrywać od rzeczywistości i częstować szarlotką i dowcipną piosenką, skeczem i kawą, liryczną balladą z lampką wina czy rozśmieszyć do łez scenami z Romeo i Julii.

Tytuł spektaklu : “Romeo i Julia”.

 

Koncert Basi Stępniak – Wilk

        8 kwietnia o godzinie 19.00 w ODK Pod Lipami, Os. Pod Lipami 108 A rozpocznie się koncert Basi Stępniak – Wilk.

Basia Stępniak-Wilk – śpiewająca autorka i kompozytorka, artystka kabaretowa; lublinianka mieszkająca na stałe w Krakowie. W 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś występuje. W latach 1995-97 współtworzyła m.in. wraz z Januszem Radkiem, Grzegorzem Halamą, Robertem Kasprzyckim, Szymonem Zychowiczem i Kamilem Śmiałkowskim formację “Zielone Szkiełko”.

W latach 2002-04 działała z Sebastianem L. Kudasem i Maćkiem Dancewiczem w literackiej Grupie Apokryficznej, w której akcje (także wydawnicze – CD “Grupa Apokryficzna”, Multipoezja 2002 r.) włączyli się m.in. Grzegorz Turnau, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Trela i Jan Nowicki. Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek jest m.in. pierwsze miejsce i nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie sztuka estradowa.

 


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko