W 30. rocznicę śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny

0
241

Spotkanie z twórczością Kazimiery Iłłakowiczówny w 30 rocznicę jej śmierci organizuje 16 lutego Wydawnictwo Miejskie Posnania. Z tej zorganizowane będą warsztaty literackie, spotkanie z autorami i odtwórcami poświęconego poetce spektaklu, będzie można także zgłosić się do zwiedzania mieszkania-pracowni.

 

W Poznaniu mieści się mieszkanie-pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, rokrocznie wręczana jest tam prestiżowa nagroda poetycka jej imienia za najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Placówka jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich. Wewnątrz zachowane zostały meble, przedmioty codziennego użytku, które uzupełniono ekspozycją biograficzno-literacką. Nosząca imię poetki nagroda, przyznawana od 1983 roku w Poznaniu przez redakcję “Głosu Wielkopolskiego”, należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w kraju. H. Do tej pory nagrodę im. Iłłakowiczówny zdobyli m.in.: Joanna Borzęcka, Bianka Rolando, Janusz Szuber, Przemysław Owczarek, Krzysztof Bąk, Wojciech Wencel, Marek Zgaiński.

 

Kazimiera Iłłakowiczówna “Iłła” (1892-1983) była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m. in.: “Ikarowych lotów”, “Trzech strun”, “Obrazów imion wróżebnych”. Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko