Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
197

Tomasz Żółtko w Kuźni Talentów

               28 lutego o nieco nietypowej godzinie 19.19 w Kuźni Talentów Pracowni Artystycznej przy ulicy Żytniej 24 odbedzie się koncert Tomasza Żółtko, gitarzysty i wokalisty. .Tomasz Żółtko to artysta niepokorny, myślący i pobudzający do refleksji. Dla Tomka życie z Bogiem jest czymś oczywistym.

Kabaret CIACH Pod Lipami

                             1 marca o godzinie 19.00 w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” , na os. Pod Lipami 108a gościć będzie kabaret CIACH. Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!

Ciach bardzo lubi oklaski, natomiast nie lubi często pojawiającego się pytania – “skąd czerpiecie pomysły?”. Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów tak, jak było to w przypadku programu “LISTY OD WIDZÓW”. Jego fragmenty zaprezentował min. na antenie TVP 2, w Kabaretowym Klubie Dwójki, którego gościem specjalnym był kultowy satyryk i komediopisarz Stanisław Tym.

Kolejnym programem jest “Oddział Śmiechoterapii”, a jakie będą następne najlepiej przekonaćsię oglądając kabaret na żywo. Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix. Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych realizacji kabaretowych. Wśród licznych programów, w których pojawia się ostatnio, warto wyróżnić udział w: nawiązującej do kultowego filmu “Rejs” Listopadowej Nocy Kabaretowej 2011/TVP2, Kabaretonie na Opolskim Festiwalu Piosenki w 2011/TVP1, Kabretobraniu 2012/Polsat oraz 18.Festiwalu Kabaretu Koszalin 2012/TVP2.

Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat.

Wernisaż Brygidy Mielcarek w Galerii ARS

                         Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS zaprasza 1 marca o godzinie 19.00 na wernisaż wystawy Brygidy Mielcarek, który odbędzie się w Galerii ARS przy ulicy Nowowiejskiego 15 / 15 a. Wystawa nosić będzie tytuł „Ikony wiecznie żywe”.

Brygida Mielcarek urodzona jest w Tucholi. Mieszka w Poznaniu. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Członkini Klubu Literackiego Nauczycieli.

Jest autorką czterech tomików poetyckich:

„Alegoria zmysłów” – 2005,

„Ponad ziemią” – 2007,

„Ziemiokrąg” – 2009,

“Przestrzenie myśli” – 2010.

Od 2005 r. jest członkiem Klubu Literackiego „Zamek”, od 2006 roku, noszącego nazwę „Dąbrówka”.

Publikowała w „Protokole Kulturalnym”, „Akancie”, „Gazecie Kulturalnej”, „Obrzeżach”, „Filantropie” i miejscowej prasie, w antologiach i almanachach. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rękodziełem. Członek Związku Literatów Polskich od 2009 r.

Oto jeden z wierszy Brygidy Mielcarek:

NOCĄ

Wraz błękitną ważką
ulecę w noc jasną.
Aż do zwierciadeł
Nieba.
Na bezpowietrzne równiny
kraterów.
Płynę w przestrzeniach twarzą
do Ziemi.
Bezszelestnie w próżni,
niby na skrzydłach
rozpiętych po bokach
księżycowego Sfinksa.

 

 

Otwarcie wystawy malarstwa Teresy Horodyńskiej – Rostworowskiej

 

                             4 marca o godzinie 19.00 w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” , na os. Pod Lipami 108a nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Teresy Horodyńskiej – Rostworowskiej.

Teresa Rostworowska z domu Horodyńska urodziła się 1921 roku na Pokuciu. Dzieciństwo spędziła w majątku Piadyki , niedaleko Kołomyi, bywając częstym gościem w Kniażu, gnieździe rodzinnym matki.

W wyniku napaści Związku Sowieckiego na południowowschodnią Polskę w 1939 r. jej rodzina ulega rozproszeniu. Ojciec z bratem opuszczają kraj i razem z wycofującą się armią, udają się do Bukaresztu, nawiązując kontakt z polskim ruchem oporu. Osiemnastoletnia Teresa wraz z matką pozostają na Wschodzie w coraz to trudniejszych okolicznościach okupacji sowieckiej. Podczas próby przekraczania granicy polsko-rumuńskiej , aby dołączyć do rodziny w Rumunii, zostają schwytane i aresztowane. Wyrokiem władz radzieckich  skazane za zdradę stanu, otrzymują wyrok pięciu lat pobytu w obozie pracy na Syberii. Po dwóch latach więzienia w 1941 roku, na mocy porozumienia między Związkiem Radzieckim , a polskimi władzami na uchodźstwie, zaciągają się do polskiej sekcji wojska, Pomocniczej Służby Kobiet, organizowanej przez Brytyjczyków. Zostają wysłane do Iranu. Potem do Palestyny i Egiptu.

W 1943 Pomocnicza Służba Kobiet zostaje przeniesiona do Szkocji, gdzie w Edynburgu Teresa rozpoczyna studia ekonomiczne. W czasie desantu w Arnhem w 1944 r ginie jej starszy brat Bogusław. Już po zakończeniu wojny ojciec Teresy zostaje zatrzymany przez radzieckie władze w Czerniowcach i mimo prób ocalenia go od aresztowania, ślad po nim ginie aż do 1960 r., kiedy Teresa otrzymuje list od współwięźnia informacją, że w 1956 roku, ojciec umarł w radzieckim obozie.

W 1945 Teresa poślubia Jana Rostworowskiego, poetę, który pracuje jako korespondent wojenny w Londynie. Rodzą się dzieci: Bogusław i Barbara. W 1948 r. umiera matka, Jadwiga Horodyńska z domu Jaruzelska. Teresa kontynuuje studia uniwersyteckie. Rodzina przeprowadza sie do Lancaster. Wraz z mężem prowadzą sklep, specjalizujący się w egzotycznych delikatesach. Teresa uczy języków w ośrodku edukacji dorosłych i miejscowych szkołach. Pisze poezje. Jan kontynuuje działalność literacką.

W 1973 wracają z mężem do Krakowa. Po dwóch latach choroby Jan umiera. Syn Bogusław pozostaje w Krakowie, a Teresa wraca do Anglii. Zamieszkuje w Londynie z córką. Zaczyna malować.

W poszukiwaniu artystycznych inspiracji w 1977 wyjeżdża do Carrary i spędza we Włoszech sześć lat, podróżując, malując i pisząc. W 1980 w warszawskim Czytelniku zostaje wydany jej debiut poetycki “Karty na stół”.

Od 1990 zamieszkuje w Londynie. Uczęszcza do wielu college na warsztaty malarskie. Jej obrazy prezentowane są na kilku wystawach grupowych i indywidualnych w Londynie. Pracuje jako tłumacz kilku języków aż do 90 roku życia. Maluje z własnej potrzeby ekspresji poszukiwań artystycznych i filozoficznych.

W 1999 wraz z dziećmi i bliskimi krewnymi w ramach wyprawy do rodzinnych gniazd po raz pierwszy od wybuchu wojny odwiedza rodzinne Piadyki i Kniaże.

Jej ostatnie obrazy powstały w 2010 roku.

 

 

Lewy horyzont kobiety w PoemaCafe

 

                       Artystyczna kawiarnia PoemaCafe zaprasza 5 marca ulicę langiewicza 2 na wieczór autorski Agnieszki Anny Grzelczak W blasku urokliwej aury miejsca, smaku, muzyki oraz ludzi. Wieczór rozpocznie się o godzinie 19.00 i poświęcony będzie debiutanckiej publikacji tomiku poezji pt. „Lewy Horyzont Kobiety”. Spotkanie połączone będzie z wystawą prac grafiki oraz zdjęć zamieszczonych w książce.

Recital Hanny Banaszak

 

              20 lutego o godzinie 19.00 w ODK “Pod Lipami”, os. Pod Lipami 108 a w Poznaniu rozpocznie się prawdziwa uczta duchowa dla melomanów. Śpiewać bedzie Hanna Banaszak.

Artystka jest obecna na scenie muzycznej od końca lat 1970 i dzięki wiarygodności, wrażliwości i różnorodności jest z nami po dziś dzień. Jedna z największych gwiazd polskiej estrady.

Z jednakową perfekcją i uczuciem śpiewa Przyborę, Koftę, Młynarskiego, Preisnera, Stabat Mater czy Dzieci Sancheza. Jest ceniona za kunszt, niebywały smak, kulturę. Ze swobodą interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego, mierzy się z muzyką M. Daviesa, Vivaldiego, Mozarta, Metheny-ego, Gershwina, Ellingtona…
Wydała tomik wierszy, fotografuje.
Minister Kultury i Sztuki  uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika i Prometeusza.

 

 

Spektakl – Ostatni akt

 

22 lutego o godzinie 20.00 w teatrze Mój Teatr przy ulicy Gorczyczeskiego 2 rozpocznie się spektakl „Ostatni akt”

Każdy przynajmniej raz w życiu pomyślał sobie – A może by tak raz a dobrze z tym wszystkim skończyć? Poszukać jakiejś porządnej gałęzi, albo wsadzić głowę do piekarnika kuchenki gazowej, albo najzwyczajniej łyknąć dwie garści tabletek nasennych i już nigdy się nie obudzić. Na każdego przychodzi taka chwila zwątpienia w sens życia i poszukiwania alternatywy w śmierci. Ale śmierć, jak wszyscy współcześnie, jest przepracowana, zestresowana, zawalona jakąś durna papierkową robotą, jest przemęczona i bliska myśli – A może by tak raz a dobrze z tym wszystkim skończyć.”Ostatni akt” jest bardzo czarną komedią o sprawach ostatecznych.

Scenariusz: Marek Zgaiński (członek poznańskiego Oddziału ZLP)

Reżyseria: Robert Mirzyński

 

 

Premiera opery dla dzieci “Jaś i Małgosia”

 

         W sobotę 23 lutego o godzinie 18.00 Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na premierę opery „Jaś i Małgosia”

Młodsza siostra kompozytora Engelberta Humperdincka, Adelheid Wette, wpadła na pomysł stworzenia opery, będącej świąteczną atrakcją dla licznych dzieci z rodziny. Sama opracowała libretto oparte na baśni Braci Grimm i przekazała je bratu. Temat ten tak zaciekawiał kompozytora, że z domowego przedstawienia stworzył operę dziecięcą, której premierą w weimarskim teatrze dyrygował sam Richard Strauss.

Realizacji tego spektaklu w poznańskim Teatrze Wielkim podjęły się cztery kobiety – dyrygentka Agnieszka Nagórka, reżyserka Monika Dobrowlańska, scenografka Katarzyna Nesteruk i choreografka Natalia Draganik. Ich spójna wizja tej opowieści utrzymana jest w baśniowej poetyce braci Grimm. Historia pełna jest zaczarowanych sytuacji, fabuła zaciekawia, bawi i wzrusza, a muzyczna narracja podkreśla silne uczucia i nadaje rytm akcji. Choć od historycznej premiery minęło dokładnie 120 lat, temat zbłąkanych dzieci, wygonionych z domu i narażonych na pożarcie przez wstrętną czarownicę, wciąż potrafi zainteresować i zachwycić kolejne pokolenia melomanów.

W powstawaniu spektaklu wzięły udział także dzieci głównie z wielkopolskich szkół podstawowych – Teatr Wielki w Poznaniu specjalnie dla nich zorganizował konkurs na plakat. Spośród kilkuset nadesłanych prac wybrano jedną, która będzie promować spektakl Jaś i Małgosia. Jej autorem jest Stanisław Waśk.

 

 

Spektakl Roma i Julian


      25 lutego o godzinie 21.00 w Teatrze Muzycznym przy ulicy Niezłomnych 1 rozpocznie się Spektakl Roma i Julian.

Wartka akcja, dowcipne dialogi i zaskakujące rozwiązania to najkrótszy opis komedii “Roma i Julian” w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego, z udziałem m.in. Hanny Śleszyńskiej i Pawła Wawrzeckiego.

Czy on to już ON czy jeszcze ONA? Czy po zmianie płci nadal będą się w sobie kochać? Czy w szalonych czasach chirurgii plastycznej i zabiegów In vitro można być ojcem i jednocześnie siostrą dla tej samej osoby ?

Współcześnie w Polsce. Klinika seksuologiczna. Na operację zmiany płci czeka para młodych ludzi: Roma chce zostać mężczyzną, zaś leżący w sąsiedniej sali Julian – kobietą. Romę odwiedza o pokolenie od niej starszy Mąż. Zapowiada rozwód i odebranie majątku. W tym samym czasie przy łóżku Juliana lamentuje Matka, wstrząśnięta decyzją syna. Podczas przypadkowego spotkania na korytarzu okazuje się, że…

Występują:
Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki
Bartek Firlet, Agata Wątróbska/Katarzyna Ankudowicz

 

 

Wieczór autorski Anny Landzwójczak

 

        We wtorek 26 lutego o godzinie 17.00 Klub Nauczycieli Miasta Poznania,   ul. Słowackiego 58/60 zaprasza na spotkanie z poetką Anną Landzwójczak.

Członkini Związku Literatów Polskich, autorka interesujących tomików poetyckich (Stawiam na siebie, Po obrzeżach, Ponad codzienność) zaprezentuje wiersze z najnowszego zbioru Zanim nadejdzie

 

Jeden z wierszy Anny Landzwójczak:

 

***

jak zatrzymać
spłowiałe marzenia
w grzbietach saren
zanim się rozbiegną
w liliowej zadumie
krokusów
urokliwym zakrzywieniu
fiołków
jak zatrzymać kolory
zapachy
czym zakwitnąć
aby wiosny było
więcej

 

Wieczór poetycki Iwony Wierzby

 

      28 lutego o godzinie 18.30, w urokliwej PoemaCafe, ul. Langiewicza 2 odbedzie się wieczór poetycki Iwony Wierzby, która jest włascicielką Wydawnictwa “Albus”, To kobieta niewybrzmiałą, wpółotwartą, skazaną na zepsucie… ( jak mówi sama o sobie). Jest ona autorką erotyków i … wierszy dla dzieci.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko