Agnieszka Pakuła

0
166

Agnieszka Pakuła

 

Urodzona w Warszawie w 1986. W 2010 uzyskała dyplom z wyróżnieniem, z malarstwa, w pracowni prof. Antoniego Fałata w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

 

Aktywnie działa pomując sztukę w swoim kraju i współpracując z młodymi artystami z zagranicy. Od 2012 jeste członkiem Warszawskiego Okręgu ZPAP (największe stowarzyszenie zrzeszająca artystów w Europie) i interdyscyplinarnej sekcji Młodzi Sztuką. W ramach tych organizacji wymyśla i nadzoruję projekty artystyczne (polsko-niemiecki projekt Interferencje 2013, międzynarodowy street artowy Mosaik Project) Sztukę uważa za formę dialogu i na tej podstawie stara się tworzyć płaszczyznę porozumienia między artystami i odbiorcami z różnych kręgów i o różnych poglądach.

Zajmuję się głównie malarstwem sztalugowym, lecz także muralem (działania z grupą The Painters), ilustracją i komiksem (publikacja pracy ‘Za piętnaście piąta’ w antologii ‘Powstanie ‘44’ – konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego, 2011).

 

 

2012 Młodzi sztuką w przestrzeni myśli, Galeria DAP3 w Domu

Artysty Plastyka, Warszawa

Artyści z Okręgu Warzawskiego ZPAP, Galeria Na piętrze,

Łódź

Kolor: Niebieski, Galeria Zaulek Sztuki, Warszawa

 

2011 Wichajster,(wystawa polsko-niemiecka), Kościół Świętej

Trójcy, Warszawa

II Triennale malarskie Animalis (wystawa pokonkursowa),

Miejska Galeria Sztuki ‘MM’, Chorzów

 

2010 II Międzynarodowy konkurs AKT (wystawa pokonkursowa),

Marquardt Gallery,Łódź

 

2009 Chopinowi, Galeria Katarzyny Napiorkowskiej, Warszawa

To nie jest sztuka! Galeria Zoya, Warszawa

Warszawa 1939 (wystawa pokonkursowa)

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

Think different to tytuł, a zarazem motto przewodnie wystawy, na którą składa się kilka serii obrazów Agnieszki Pakuły. Prezentowane dzieła różnią się zarówno w warstwie znaczeniowej jak i wizualnej. Posiadają one jednak wspólny mianownik będący łączącym je spoiwem: wszystkie zmuszają odbiorcę do wyjścia poza schemat i pomyślenia w inny sposób, spojrzenia na świat z innej perspektywy.

Do zmiany punktu widzenia zmusza nas już chociażby sposób, w jaki artystka porusza temat wojny, pojawiający się często w jej pracach. O ile obraz 02101940 ukazujący Janusza Korczaka, współgra z naszą rodzimą wizją II Wojny Światowej i nie wymaga od odbiorcy zmiany perspektywy, o tyle już ten zatytułowany Erwin Rommel niebezpiecznie wychodzi poza naszą narodową strefę komfortu, pokazując niemieckiego feldmarszałka, jako człowieka rozdartego pomiędzy dobrem a złem. Mundur i koszula Rommla zapełnione są jego wypowiedziami dotyczącymi polityki i wojskowości, dając nam obraz człowieka oddanego własnym żołnierzom, ale także zbrodniczemu systemowi. To, czego na początku nie dostrzegamy, to wyłaniające się z różowych rozbryzgów za jego głową fragmenty czułych listów do żony, które pokazują nam inne oblicze wojskowego – kochającego męża i ojca.

Autorka nie ocenia i nie wartościuje. W swoich obrazach koncentruje się na człowieku i jego skomplikowanej naturze, prezentując historie konkretnych ludzi, niczym w dobrym reportażu skłania odbiorcę do refleksji nad uniwersalnymi problemami.

Cykl Alte Kameraden inspirowany zdjęciami inwalidów wojennych I i II Wojny Światowej, pokazuje ludzi zniszczonych wojną. Artystka ucieka jednak przed fotograficzną dosłownością. Symboliczny sposób, w jaki ukazuje kalectwo, swoją dynamiką może sugerować, że zakończona wojna wciąż rozgrywa się w głowach okaleczonych weteranów. Seria może być punktem wyjścia dla dyskusji na temat szeroko pojętej estetyki i kultu piękna w dzisiejszych czasach.

Wreszcie mamy też cykl „Think different”, od którego nazwę wzięła cała wystawa. Seria portretów przedstawiających kontrowersyjnych artystów, skandalistów, a może po prostu tych, którzy ośmielali się wyjść poza myślowe schematy. Można tę serię odczytywać jako swoisty manifest artystyczny malarki, stanowiący próbę dyskursu twórcy z odbiorcą. Tytuł cyklu nieprzypadkowo występujący w trybie rozkazującym zdaje się krzyczeć prosto do odbiorcy: „Myśl inaczej!” I taka też myśl, chociaż w sposób mniej dosadny, przyświeca całej wystawie.Tekst: Barbara Burger
Agnieszka Pakuła-Lust Agnieszka Pakuła - alte kameraden Agnieszka Pakuła - alte kameraden Agnieszka Pakuła-Charles Bukowski A.Pakuła-erwin rommel

Całość przygotowała Laura LaWasilewska

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko