Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

0
95

VIII BRONOWICKI KARNAWAŁ LITERACKI


9 lutego 2013 r. w Klubie Kultury „Mydlniki” (VI Dzielnica m. Krakowa) odbędzie się VIII Bronowicki Karnawał Literacki.

Bronowicki Karnawał Literacki skupia kilkudziesięciu autorów z wielu środowisk twórczych i z różnych stron Polski. Imprezie towarzyszy wydanie okolicznościowego almanachu. W tym roku wiersze zaprezentuje 95.poetów.

Animatorem i współpatronem, oprócz Rady Dzielnicy VI Bronowice, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Klubu Kultury”Mydlniki”, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego, jest Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich.


 

Andrzej Franaszek laureatem nagrody im. Kazimierza Wyki

 

Tegorocznym laureatem nagrody im. Kazimierza Wyki został Andrzej Franaszek, autor biografii Czesława Miłosza, literaturoznawca i krytyk związany z redakcją “Tygodnika Powszechnego”. Nagroda jest przyznawana od 1980 r. w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Za książkę „Miłosz. Biografia”, która ukazała się w 2011r. nakładem wydawnictwa Znak Andrzej Franaszek otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca, Nagrodę Fundacji Kościelskich , nominację do Nagrody Nike 2012 i Nagrodę Nike czytelników „Gazety Wyborczej”. Andrzej Franaszek jest 29. laureatem Nagrody im. K. Wyki. Wcześniej uhonorowano nią m.in. Zbigniewa Herberta, Jana Błońskiego, Marię Janion, Michała Głowińskiego.

Dyplom i czek na 20 tys. złotych wręczył laureatowi prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Dar Krystyny Czapskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu

 

Ogołocony z oryginalnego wyposażenia po okresie zaborów Zamek Królewski na Wawelu zawdzięcza dzisiejsze zbiory wybitnym kolekcjonerom. Najnowszym, najbardziej spektakularnym darem jest zbiór Krystyny Czapskiej, przekazany częściowo jeszcze za życia donatorki (2001r.) a uzupełniony w roku 2003, zgodnie z jej wolą wyrażoną w testamencie.

Urodzona w 1921 r. ofiarodawczyni była córką krakowskiego prawnika dr. Aleksandra Turka, który w kamienicy przy ul. Sławkowskiej 9 zgromadził wspaniałą kolekcję dzieł sztuki. Po wojnie uzupełniła ją jego żona – Stanisława Turkowa a potem Krystyna Czapska, która zachowała i uzupełniła zbiory rodziców. Spadkobiercą zabytkowego budynku wraz z jego cennym wyposażeniem starsza pani uczyniła Zamek Królewski na Wawelu.

Ze Sławkowskiej na Wawel powędrowały pochodzące z XVI do XX stulecia obrazy malarzy polskich i obcych, grafiki, meble, rzemiosło artystyczne, cenny zbiór porcelany dalekowschodniej a nawet średniowieczne rzeźby.

Zbiory te można podziwiać od 18 grudnia do 17 marca 2013.   

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko