Józef Jacek Rojek – Donosy Kulturalne z Warmii i Mazur

0
84

Józef Jacek Rojek

 

Donosy Kulturalne z Warmii i Mazur

 

Galerie (2)

 

Pisząc o galeriach olsztyńskich, trzeba od razu zauważyć, że dla każdej z nich istnieje informacja telefoniczna oraz internetowa, zatem w odszukaniu ich nie ma przeszkód, wystarczy wnieść hasło przedmiotowe typu: MOK Olsztyn czy CEiIK Olsztyn.

            Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie pod dyrekcją Marka Marcinkowskiego, oprócz działań statutowych, zarządza aż czterema Galeriami wystawienniczymi, a są to:

we własnej siedzibie w Kamienicy Naujackiej przy ul. Dąbrowszczaków 3 mamy

Galerię Amfilada, gdzie właśnie trwa wystawa dyplomów artystycznych grafiki warsztatowej w Instytucie Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, wykonanych pod kierunkiem prof. Wiesława Bieńkuńskiego oraz studentów grafiki warsztatowej na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod kierunkiem dr Aleksandra Woźniaka. Następnie szykowana jest wystawa „Po prostu papier” – prace Urszuli Dulewicz i Elwiry Sztetner.

            Następna to Galeria Rynek Stare Miasto 24/25, czynna oprócz poniedziałków, gdzie trwa aktualnie wystawa fotografii Marzeny Huculak – absolwentki WSSP w Gdańsku, uprawiająca malarstwo, grafikę i właśnie fotografię. Tu również możemy często-gęsto spotkać olsztyńskich twórców: malarstwa, grafiki czy fotografii.

            Podobnie w Galerii Spichlerz przy ulicy Piastowskiej 13, gdzie jednocześnie odbywają się liczne spotkania teatralne i inne, jak chociażby w styczniu br.: 7 stycznia – Małe prozy Hanny Brakonieckiej; 14 stycznia – premiera filmu dokumentalnego zrealizowanego przez studentów Organizacji Sfery Kultury na kierunku Nauka o Rodzinie na Wydziale Teologii UWM, a 21 stycznia – Spektakl pt. „Smutek szczegółów” na podstawie opowiadania Jonathana Carolla.

            Galeria Sąsiedzi przy ulicy Piastowskiej 13, to przede wszystkim galeria związana od lat kilkudziesięciu   z twórczością amatorską, a ostatnio mieliśmy tu Przegląd Twórczości Klubu Plastyka Amatora i był to już XXXIII przegląd: malarstwo olejne, akrylowe, pastele, batki, obrazy malowane nitką czy też rzeźba. Dodatkowo Galeria Sąsiedzi prowadzi wymianę z twórcami malarstwa artystów z Francuskiego Stowarzyszenia De vent et d’Ecume, stąd już 20 letnia współpraca regionalna Warmii i Mazur z Cotes d’Amor. Zaś nastepnie mamy wystawę Bogdana Gruszczyńskiego „Pejzaże warmińsko-mazurskie oczami amatora”.

            A że mamy po sąsiedzku przy ulicy Dąbrowszczaków 39 I p. właśnie Centrum Polsko-Francuskie – Cotes d’Amor prowadzone przez dyrektora Kazimierza Brakonieckiego, informuję, że tu również istnieje Galeria wystawiennicza, gdzie aktualnie po XX latach istnienia i działalności Centrum, mamy właśnie otwarcie wystawy fotografii Stefana Zielskiego pt. „Twarze świata” – olsztyńskiego księgarza i globtrotera.

            A zatem jest gdzie wystawiać i co oglądać, a szczególnie w Galerii Rynek, pięknej Kamienicy Naujackiej, czy Spichlerz i Sąsiedzi, bowiem mieszczą się prawie na terenie Starego Miasta. Oczywiście w MOK-u prowadzone są również warsztaty długoterminowe przez renomowanych artystów, jak: kurs przygotowawczy rysunku, batiku, malarstwa czy pasteli, o czym informuję przyszłych artystów: wszak Uniwersytet Warmńsko-Mazurski prowadzi po temu Wydział Sztuk.

Galerie (1)

 

Początek roku 2013 jest dobrym sposobem, aby pokazać Galerie wystawiennicze, jakimi szczyci się Olsztyn, gdzie na wystawach pokazują swe prace artyści zawodowi jak i amatorzy malarstwa, rysunku, tkaniny, rzeźby bądź innych instalacji plastycznych. A że akurat otrzymałem zaproszenie na jedno z nich – zacznę zatem od Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1 w Parku Jakubowo, miejscu bardzo uroczym, acz na obrzeżach Olsztyna, ale dostępnych przez dojazdy z centrum MPK 10 i 17.

            Obecny CEiIK pod kierownictwem Krzysztofa Stachowskiego, przybrał obecną nazwę i funkcję od roku 2002, jako że jest to dawny wojewódzki dom kultury, jednopiętrowy rozległy budynek, mający sale teatralne (dziś wykorzystywany często przez remontowany Teatr im Jaracza) i kinowe, stąd interesujący Klub Filmowy, Stowarzyszenie „Tratwa” i inne organizacje społeczne; organizujący koncerty, pokazy, występy i różnorodne spektakle w tym od prawie 40 lat Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”…

I tu dochodzimy do sedna donosów kulturalnych, jako że rozległy hol na parterze oraz na piętrze wykorzystywane właśnie są na cele wystawiennicze: tak artystów profesjonalnych jak i amatorów, którymi kieruje artysta grafik Wiesław Wachowski – sam interesujący grafik, performans i twórca eksperymentalnych filmów.

Zatem dnia 5 stycznia br. na piętrze CEiIK-u odbyła się panoramiczna wystawa malarstwa, grafiki i tkaniny nieprofesjonalnych twórców z Grupy Plastycznej CEiIK kierowanej przez Renatę Pugowską, jako prace z pleneru „Bartoszyce 2012” – Wspomnienia…, gdzie naprawdę z przyjemnością można było oglądać niemal wszystkie gatunki prac plastycznych: od malarstwa olejnego, akrylowego, pastelowego czy akwareli poczynają a kończąc na grafice i tkactwie gobelinowym, zaś tych interesujących prac naliczyłem ponad setkę, stąd widać jak prężna, obyta i dojrzała jest Grupa Plastyczna organizująca się przy CEiIK-u. Ba, nawet żartowaliśmy ze znajomymi, że jakby co, to w jednej trzeciej mieszkańców Olsztyna tkwi talent plastyczny – tylko przede wszystkim trzeba wielkiej pracowitości, a 10 procent talentu wystarczy, aby zostać malarzem artystą…

Warto zatem poznać nazwiska tej Grupy w kolejności alfabetycznej, chociaż na wernisażu nie obyło się od nagród i wyróżnień symbolicznych. A są to: Bożena Adamowicz, Wiesława Barańska, Danuta Błoniecka, Krystyna Ciszkiewicz, Urszula Dudko, Anna Gregorczyk, Łucja Jaczewska, Małgorzata Jasińska, Dobiesława Jodzio, Teresa Kosman, Ewa Kuczewska, Renata Kujawa, Anna Krajewska, Elżbieta Krzyżanowska, Krystyna Maklakiewicz, Alicja Miazga, Jan Najmowicz, Maja Pastuszek, Małgorzata Piasecka, Krzysztof Piechocki, Aurelia Pieńkosz, Maria Rubik-Grabska, Urszula Serafińska, Urszula Sokół, Teresa Szałaj, Marian Wiczkowski, Helena Wolszczak i Janina Zalewska.

Na zakończenie podaję, że wg informacji kol. Wiesława Wachowskego: przeciętnie co miesiąc w CEIIK-u mamy nową wystawę plastyczną czy fotograficzną, czyli rocznie przypada ponad dwadzieścia wystaw! I nawet się pochwalę, że w maju 2012 również wystawiałem swe pastele z okazji promocji swego tomu „Elegie i poematy” oraz napisanej razem ze Zbigniewem Rojkiem (1954-2011) solidnej monografii: „Kto się boi Braci Rojek? Antologia satyry & satyryków Warmii i Mazur 1945-2010”.

PS. W załączeniu przesyłam Zaproszenie wraz z niektórym obrazami autorów wystawy.

                                                                 – Józef Jacek Rojek

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko