Co przeczytamy w 2013 roku?

0
71

Nowa książki noblisty Mo Yana, ostatni tom “Dziennika” Mrożka, rozmowy z Marią Czubaszek i Markiem Raczkowskim, książki Carriere’a, Coetzeego, Kinga, Monroe, reportaże Littella i Aleksijewicz – to niektóre nowości wydawnicze, których można się spodziewać w 2013 roku.

 

W.A.B

Na początku roku ukaże się kolejna książka tegorocznego noblisty, chińskiego pisarza Mo Yana “Zmiany”. W “Zmianach” Mo Yan wspomina swoje losy, od dzieciństwa, które przypadło na lata 60. po chwilę obecną. Nowa powieść uhonorowanego nagrodą Angelusa za “Mesjaszy” węgierskiego pisarza Gyorgye’a Spiro “Iksowie”, ukaże się w marcu.

 

Znak

“Intryga małżeńska” Jeffreya Eugenidesa, która ukaże się w lutym, okrzyknięta została najlepszą powieścią roku 2011 w USA. To powieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości, satyra na współczesny świat. W marcu Znak wyda też “Dzieciństwo Jezusa” J.M. Coetzee’ego, a w planach wydawniczych na pierwszą połowę roku jest też najnowsza powieść Zadie Smith zatytułowana “NW”, uznana za najlepszą brytyjską powieść 2012 roku. 18 lutego Yoko Ono kończy 80 lat. Z tej okazji ukaże się książka Jonathana Cotta “Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę” (Znak). W lutym nakładem tego wydawnictwa ukaże się także “dzieło życia” Antony’ego Beevora – praca “Druga wojna światowa”

 

Prószyński i S-ka

Prószyński wyda w 2013 roku aż dwie książki Stephena Kinga: “Joyland” oraz “Doctor Sleep” – kontynuację „Lśnienia”.Nakładem wydawnictwa w maju ukaże się pierwszy tom „Dzienników” Agnieszki Osieckiej obejmujący najwcześniejsze zapiski poetki z lat 1945-1956, będące już zapowiedzią jej późniejszych zainteresowań i talentów. W pierwszej połowie roku opublikowana zostanie też książka „Każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak” w rozmowie z Arturem Andrusem – kolejna pozycja bestselerowych rozmów.

 

WL

W styczniu ukaże się tom opowiadań Alice Munro, nazywanej kanadyjskim Czechowem – “Taniec szczęśliwych cieni” oraz “Zapiski z Homs” Jonathana Littella.   w lutym – “Sodoma i Gomora” Cormaca Mccarthy’ego, powieść zamykająca serię “Trylogia Pogranicza”. W planach wydawniczych WL są też książki “Sufi” Elif Shafak i “Wąsy” Emmanuela Carriere’a. W planach wydawniczych jest też “Dusza światowa” – rozmowa Agnieszki Drotkiewicz z Dorotą Masłowską o życiu, morzu i miłości.

 

Rebis

Rebis wyda nowe powieści Johnatana Carrolla i Elizabeth Gilbert (znanej jako autorka bestellera “Jedz, módl się, kochaj”). Od nowego roku Rebis będzie miał wyłączność na polskie wydania książek Salmana Rushdiego, w planach – nowe wydanie “Szatańskich wersetów” a także zbór esejów “Ojczyzny wyobrażone”.

 

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie przygotowuje na marzec ostatni, trzeci tom “Dziennika” Sławomira Mrożka obejmujący lata 1980—1989.

 

Czerwone i Czarne

“Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki” to wywiad rzeka, którą przeprowadziła z Marianem Raczkowskim Magdalena Żakowska. W książce, która ukaże się w styczniu, rysownik opowiada m. in. o zażywaniu kokainy, ale też o innych wstydliwych tajemnicach.

 

Wydawnictwo a5

Wydawnictwo a5 w przyszłym roku kontynuować będzie publikacje książek o Paulu Celanie. Po korespondencji z Ingeborg Bachmann „Czas serca. Listy” w przyszłym roku przyjdzie kolej na tom wspomnień Brigitte Eisenreich, która po wielu latach milczenia zdecydowała się opowiedzieć o trwającym przez dziewięć lat tajnym romansie z poetą. Książka będzie nosiła tytuł “Kredowa gwiazda Celana”. Ponadto wydawnictwo a5 planuje na jesień wydanie nowych tomów wierszy Julii Hartwig i Wisławy Szymborskiej.

 

Iskry

Iskry mają w planach wydawniczych m. in. biografię autora “Lisa Witalisa” czyli “Brzechwa nie dla dzieci” Mariusza Urbanka, wspomnienia Karola Modzelewskiego “Karol na kobyle historii”, “Biografię Stefana Bandery” Mirosława Czecha oraz wybór wywiadów z Tadeuszem Konwickim układających się w autobiograficzną historię “Nasze histerie, nasze nadzieje”. Po wysoko ocenianym albumie o krakowskim Ołtarzu Mariackim Andrzej Nowakowski przygotował kolejny album – “Skarb. Kopalnia Soli w Wieliczce”.

 

Czarne

W pierwszym półroczu można się spodziewać m. in. nowej książki Swietłany Aleksijewicz, laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, zatytułowanej “Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” . To wydawnictwo na drugą połowę roku zaplanowało wydanie antologii stu najlepszych polskich reportaży XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła, a także reportaż Wojciecha Tochmana z Filipin.

 

Karakter

Już pod koniec stycznia w Karakterze ukaże się nowa książka Rajy Shehadeha, którego “Palestyńskie wędrówki” znalazły się w 2012 roku w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W książce “Obcy w domu” przetłumaczonej przez Annę Sak Raja Shehadeh opisuje życie pod okupacją izraelską – codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy. W maju pojawi się nowa książka Filipa Springera nominowanego w 2012 roku do Nike. Nowa książka Springera to “Zaczyn. Reportaż o życiu i twórczości Zofii i Oskara Hansenów” , opowieść o małżeństwie architektów, ludziach pełnych pasji, którym przyszło żyć i pracować w pełnych paradoksów czasach PRL-u. W 2013 roku ukaże się też drugi tom dzienników Susan Sontag.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko