Lutosławski, Tuwim i Czochralski patronami roku 2013

0
104

Kompozytor Witold Lutosławski, poeta  Julian Tuwim i chemik Jan Czochralski będą patronami 2013 roku. Sejm przyjął w grudniu uchwałę w tej sprawie.

 

“W sześćdziesiątą rocznicę śmierci Jana Czochralskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców współczesnej techniki, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Odkryta przez niego metoda otrzymywania monokryształów, nazwana od jego nazwiska metodą Czochralskiego, wyprzedziła o kilkadziesiąt lat swoją epokę i umożliwiła rozwój elektroniki. Dziś wszelkie urządzenia elektroniczne zawierają układy scalone, diody i inne elementy z monokrystalicznego krzemu, otrzymywanego właśnie metodą Czochralskiego” – napisano w tekście uchwały.

 

Kolejnym patronem roku 2013 będzie Julian Tuwim. W przyszłym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, który zmarł 27 grudnia 1953 roku. W 2013 roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.

 

“Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora “Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej w piątek przez Sejm uchwały.

 

W 2013 roku – 25 stycznia – przypada też 100. rocznica urodzin kompozytora Witolda Lutosławskiego. Jak napisano w przyjętej w piątek przez sejm uchwale, jego dzieła są obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat i “odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżywania współczesnego świata”. “Związany z wielką tradycją europejską, był w swej twórczości obywatelem świata, a w działalności publicznej – gorącym i szczerym patriotą. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego” – głosi uchwała.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko