Józef Jasielski * * * Donosy kulturalne z Trójmiasta

0
80

Właśnie ukazała się ze smakiem zredagowana przez badacza historii i współczesności gdańskich Żydów, Mieczysława Abramowicza książka „Dzieje Żydów gdańskich” Samuela Echta. To interesująca pozycja wydawnicza, bogata w informacje , dokumenty historyczne i wspomnienia. Napisana barwnym językiem, dopełnionym autorskimi i redaktorskimi emocjami oraz obficie zilustrowana. Zachęcam do lektury; szczególnie fanów „Skrzypka na dachu”…

 

* * *

W Gdańsku w Zielonej Bramie otwarto wystawę graficznych arcydzieł trzech wielkich artystów: „Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo”. Z Museo del Grabado koło Saragossy przybyły do Gdańska dwa cykle graficzne Francisco Goi: „Okropności wojny” i „Kaprysy”. W sumie obejrzymy 160 rycin, a także akwaforty Jacquesa Callota z cyklu „Wielkie okropności i nieszczęścia wojny” i 16 prac Gambattisty Tiepola z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. To wstrząsające obrazy ludzkich namiętności, lęków i słabości. W sam raz jak na okres świąteczny.

 

* * *

W spichlerzach na Ołowiance – Centralne Muzeum Morskie – można czynnie uczestniczyć w interaktywnej wystawie „Do abordażu”, otwartej z okazji 385 rocznicy bitwy pod Oliwą. Scenografia prezentuje fragment XVII-wiecznego pokładu działowego statku. Widzowie nie tylko wejdą na pokład, ale wezmą udział w zainscenizowanej bitwie na morzu, oddając strzały z oryginalnego działa okrętu „Solen” w kierunku domniemanego wroga. Zatem: do abordażu !

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko