Kalina Izabela Zioła – donosy kulturalne z Poznania

0
280

Jubileusz Marii Magdaleny Stengert

W piątek 7 grudnia w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk

przy ul. Mielżyńskiego 27 / 29 odbędzie się organizowane przez poznański Oddział Związku Literatów Polskich spotkanie z cyklu „Z muzami na ty”.

Tym razem bedzie to spotkane jubileuszowe z Marią Antoniną Stengert, autorką książek i audycji dla dzieci i młodzieży. Maria Antonina Stengert jest też dziennikarką radiową i telewizyjną.

Oprawę muzyczną spotkania zapewni altowiolistka Irena Maciejska, a oprawę plastyczną sali wystawa fotografii Marii Magdaleny Pocgaj.

Spotkanie poprowadzi prezes ZLP OP, Paweł Kuszczyński.


           Maria Antonina Stengert urodziła się w Grudziądzu w roku 1924. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1954 podjęła pracę w Poznańskiej Rozgłośni Polskiego Radia, potem przeszła do tworzącego się Ośrodka Telewizji, gdzie przez 22 lata kierowała redakcją Dziecięco – młodzieżową, a od 1980 redakcją Teleskopu.
Członek Związku Autorów i Kompozytorów Scen ZAIKS.
Debiutowała opowiadaniem w lubelskiej prasie konspiracyjnej w roku 1943. Oficjalny debiut przypadł na rok 1956, kiedy to w tomie Zielone Uchowydawnictwo Czytelnik opublikowało jej nagrodzone opowiadanie Włoskie miasteczko. Pierwsza samodzielna książka Ancymony,wiatraki i DRAPukazała się w roku 1973 nakładem Naszej Księgarni.
Kolejne książki to:Zapraszamy do SMOKa (Warszawa 1977), Trzymaj wiatr (Warszawa 1979), Paskudny Leń i… (Warszawa 1985), Paskudny Leń i Piotruś (Warszawa 1986), Tropem tajemnicy (Warszawa 1987).W roku 1992 ukazała sie na kasecie baśń Ratuszowa legenda (wspólnie z W. Ścisłowskim) z muzyką M. Sewena.

Laureatka konkursu na nowelę filmową (1954), konkursu Czytelnika na opowiadanie (1956), konkursu Naszej Księgarni (1973), Wytwórni Filmów Animowanych na scenariusze (1976).
W roku 1976 otrzymała nagrodę Brązowe koziołki IV Biennale Sztuki dla Dziecka, następnie Harcerską Nagrodę Literacką (1980) i Nagrodę I stopnia im,. K. Makuszyńskiego (1989).

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem za zasługi dla ZHP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową m. Poznania , Odznaką Honorową m. Gniezna, Za Zasługi dla Rozwoju Województwa Poznańskiego, Medalem Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego i tytułem Zasłużony Działacz Kultury. 

„Dojrzewanie w słońcu” Wandy Wasik

 

W niedzielę 9 grudnia w Hotelu Restauracji Ossowski w Kobylnicy odbędzie się, orgazizowane przez Wydawnictwo Bonami i Hotel Ossowski spotkanie z poznańską poetką Wandą Wasik, połączone z promocją jej najnowszej książki DOJRZEWANIE W SŁOŃCU – ostatniej części „Dziewczęcej trylogii” o życiu Kobylniczan

Spotkanie poprowadzi Paweł Kuszczyński – prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

                                          

Wanda Wasik urodziła się w Poznaniu. Ukończyła studia Historii Sztuki na Wydziale Filozoficzno Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i trzyletnie Studium plastyczne pod kierunkiem prof. Stanisława Szczepańskiego i Wacława Twarowskiego. Uprawia rysunek i malarstwo (miała 14 wystaw indywidualnych). Pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Pisze wiersze i prozę. Od 1968 r. publikowała w czasopismach kulturalnych, takich jak “Nurt”, Almanachach Wydawnictwa Poznańskiego, w Polskim Radio, oraz w prasie regionalnej.
W roku 1992 wydała dwa opowiadania i dwa tomiki wierszy a w 1998 prozę pt.” Kryptonim K 22”.
W 2008 roku wydała prozę pt.” Dzieciństwo w Kraju Warty” i dwa tomiki wierszy: ” Bosą Stopą” i „Szeptem”
W 2009 r. na podstawie książki “ Dzieciństwo w Kraju Warty” powstal film krótkometrażowy p.t. “Z pamiętnika Wandy” emitowany kilka razy przez TVP 3 .
Telewizja Swarzędz zrealizowała na podstawie opowiadania “Fajka” krótką etiudę.
W r. 2010 wydała tom wierszy „Jak Nefryt Zielona” i opowiadanie o K. Iłłakowiczównie pt. „Spotkałam”.
Współpracuje przy wydawaniu debiutanckich tomików poetyckich.
Mieszka i pisze w Kobylnicy koło Poznania.

Oto jeden z wierszy Wandy Wasik, zadedykowany Kazimierze Iłłakowiczównie:


SAMOTNOŚĆ

Co wiemy
O samotności
My
Którym otwarte drzwi

Gdzieś
Ponad kaskadą schodów
W oślepłym sześcianie
Obojętnych ścian
Stara kobieta
Czeka …

 


Magiczne spotkanie z poezją.

        We wtorek 27 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Klubie Nauczycieli Miasta Poznania przy ul. Słowackiego 58/60 odbędzie się WTOREK LITERACKI, którego gościem będzie Kalina Izabela Zioła, promująca swoją książkę poetycką „Kwaśne winogrona”. Oprawę muzyczną zapewni Tomasz Bateńczuk, który przy wtórze gitary zaśpiewa wiersze poetki, do których skomponował melodię.Wiersze Kaliny Izabeli z muzyką Tomasza Bateńczuka nagrane zostały na płycie zatytułowanej „Magia”.

Kalina Izabela Zioła, która jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, debiutowała wierszem w „Życiu literackim” w 1970 roku. Wydała dotychczas trzy książki poetyckie: „Srebrny motyl”, „Przez chwilę” i „Kwasne winogrona”Zofia Grabowska – Andrijew w PoemaCafe.

               29 listopada w literackiej kawiarni PoemaCafe odbędzie się poetyckie spotkanie z Zofią Grabowską- Andrijew.
Zofia Grabowska-Andrijew jest filologiem, polonistką, poetką, autorką wielu publikacji, artykułów i recenzji w prasie ogólnopolskiej. Jako poetka zadebiutowała w 2002 roku zestawem wierszy „Pory roku”. Wydała dwa tomiki: „Pomiędzy” i „Twarzą w twarz”.Rzeźbiarski dwugłos

         W Auli Nova Uniwersytetu Muzycznego, przy ul.Św. Marcin odbedzie się 3 grudnia niezwykły wernsaż – wystawa rzeźb dwu poznańskich artystek, Marioli Kalickiej i Joanny Buczak. Bedzie to swoisty dwugłos rzeźbiarski, opowieści o świecie i człowieku. Mariola Kalicka oprócz tego, że jest znaną poznańską rzeźbiarką, której twórczość prezentowana była na wielu wystawach w kraju i za granicą, jest również poetką, należącą do Klubu Literackiego Dąbrówka.Okruchy wieczności na świątecznym stole

W Mikołajkowy czwartek, 6 grudnia, w PoemaCafe w Poznaniu odbedzie się wieczór poetycki Jerzego Łukasza Kaczmarka “Okruchy Wieczności na świątecznym stole”. Wieczór poprowadzi Tadeusz Żukowski.

Jerzy Łukasz Kaczmarek – rocznik 1964, to poeta, performer, socjolog. Tłumacz literatury niemieckojęzycznej (F. Hoelderlin, R.M. Rilke, G. Trakl oraz poeci współcześni) na język polski. Redaktor niestniejącego już czasopisma
“Już Jest Jutro. Wiersze drukował m.in. w czasopismach: “Pracownia”, “Topos”, “Ślad”, “Sztuka Osobowa”, “Krzywe Koło Literatury”.


 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej


Fundacja Wspierania Kultury im. Łucji Danielewskiej w Poznaniu „Nasz Klub” – Centrum Artystyczne ISKRA pod patronatem medialnym TVP Poznań, Radia Merkury, IKS, patronatem honorowym Biblioteki Raczyńskich, Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury ogłosiły VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Łucji Danielewskiej (1932-2004)

Temat szóstej edycji Konkursu: Niecodzienność

Autor najlepszych wierszy otrzyma specjalny medal zaprojektowany przez artystę plastyka prof. Józefa Petruka, Laur Wierzbka z rąk Ryszarda Daneckiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł ufundowaną przez właściciela „Naszego Klubu” Adama Nowaka. Ponadto w puli nagród przewidziano: nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł ufundowaną przez Jana Janusza Tycnera; Dla debiutanta: nagroda Klubu Artystycznego PoemaCafe w postaci wieczoru z pełną oprawą promocyjną; Przewidziano również Nagrodę Specjalną Apteki pod Złotym Lwem ufundowaną przez właściciela dr Jana Majewskiego; Dla laureatów: nagrody książkowe ufundowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury, Wydawnictwo Naukowe UAM, Wydawnictwo Media Rodzina oraz tomiki poezji Łucji Danielewskiej ufundowane przez rodzinę poetki. Laureaci będą również goszczeni na wieczorze poetyckim w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz na „Dialogach poetyckich” w Karmelitańskim Centrum Duchowości, w poznańskiej Samotni św. Rafała na Wzgórzu św. Wojciecha.
Laureaci zostaną powiadomieni imiennie. Zaproszeni na finał przyjeżdżają na własny koszt. Istnieje możliwość noclegu w pokojach gościnnych „Nasz Klub” w promocyjnej cenie 80 zł/osobę. Nagrody należy odebrać osobiście. Nieodebrane przechodzą do puli nagród kolejnej edycji Konkursu.

 

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu imienin Łucji, 13 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 w NASZYM KLUBIE w Poznaniu, ul. Woźna 10.

 

Łucja Danielewska, „dama poezji Poznania”, urodziła się 6 listopada 1932 roku w Poznaniu, w rodzinie kupieckiej. Zmarła 23 sierpnia 2004, także w Poznaniu. Jej rodzicami byli Gabriela i Jan Kowalkiewiczowie. Ojciec, dostawca drewna dla dekoratorni Opery Poznańskiej, był miłośnikiem muzyki poważnej i literatury. Lata II wojny światowej spędziła w Warszawie; po jej zakończeniu wróciła razem z rodziną do Poznania, w którym mieszkała do śmierci w dniu 23 sierpnia 2004 roku. Życie poznańskiej pisarki było bardzo pracowite; jest ona autorką bądź tłumaczką blisko czterdziestu książek, z których wiele pozostało w pamięci krytyków i znalazło swoje miejsce w historii literatury Wielkopolski i całego kraju. Jej wiersze znalazły się w licznych antologiach w kraju i za granicą. Przetłumaczone zostały na języki: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, estoński, grecki, francuski, japoński, rosyjski serbski, ukraiński i włoski.

A oto jeden z wierszy Łucji Danielewskiej:


przy tobie

 

przy tobie

trawa nasyca są zielenią

stokroć stokrotnie się bieli

a nieba wysoka nawa

otwiera błękit

 

ptaki wracają do gniazd

z ocalonym śpiewem

jakby świat dał wychodne

cierpieniu

i odwrócił się ku nam

lepszą stroną

 

na jasnym cyplu uśmiechu

łagodnieję pod dotykami

przy tobie tak moim

że aż niemożliwym

jestem kobietą w słońcu

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko