Ukazała się nowa książka Tadeusza Różewicza

0
88

Ukazała się nowa książka Tadeusza Różewicza


Niepublikowane wcześniej wiersze, krótkie felietony i groteski oraz przedruki rękopisów znajdą się w nowej książce Tadeusza Różewicza „to i owo”. Tytuł trafnie oddaje zawartość książki..”To”- co najbardziej go interesuje: wiersze, groteski dramatyczne, zapisy felietonowe, zaś „owo” to autorskie rysunki, rękopisy drukowanych tu utworów, dedykacje Leopolda Staffa i przyjaciół pisarzy.

 

Tadeusz Różewicz, który w 2011 roku obchodził 90 urodziny debiutował w 1947 r. tomikiem “Niepokój”. Potem ukazały się m.in. “Pięć poematów” (1950), “Czas który idzie” (1951), “Wiersze i obrazy” (1952), “Równina” (1954). Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, zbliżonego trochę do bohatera średniowiecznych moralitetów przez to, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywa teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. “Kartoteką” najsłynniejsze sztuki Różewicza, to m. in. “Białe małżeństwo”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Odejście głodomora”, “Pułapka”, “Do piachu”.

 

Od 1968 r. Różewicz mieszka we Wrocławiu. W latach 90. ogłosił dramat “Kartoteka rozrzucona”, dwa nowe zbiory wierszy “Płaskorzeźba” i “Recycling. zawsze fragment”, “Historię pięciu wierszy”, “Nożyk profesora”, “Matka odchodzi”, “szara strefa” i “Wyjście”. Poeta od pięciu lat związany jest z Biurem Literackim, w którym ukazało się siedem jego książek: „nauka chodzenia”, „Kup kota w worku”, „Wycieczka do muzeum”, „Margines, ale…”, „Kartoteka: reprint”, „Historia pięciu wierszy”, „Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem” , a także antologia „Dorzecze Różewicza” z wierszami autora wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko