Autorzy ZAiKS-u odznaczeni przez Prezydenta RP

0
93

Sześcioro członków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS otrzymało z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wysokie odznaczenia państwowe. Ich wręczenie odbyło się 11 listopada 2012 r., w dniu Święta Niepodległości.


Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Edward Pałłasz, Janusz Odrowąż-Pieniążek i pisarz Wiesław Myśliwski.

 

Edward Pałłasz, którego wyróżniono „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej”, jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej i chóralnej. Wielokrotnie odznaczany w kraju i zagranicą za swoje utwory, jest… autodydaktą. Pierwsze studia ukończył w 1958 roku na Politechnice Gdańskiej, dopiero potem zaczął studiować muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze na uczelni związał się z teatrami studenckimi – na Wybrzeżu był to Bim-Bom, zaś w Warszawie STS. Muzyka teatralna, filmowa i telewizyjna jest drugim rodzajem jego twórczości, odebrał za nią m.in. Nagrodę Prezesa Polskiego Radia i Telewizji (1986).


Janusz Odrowąż-Pieniążek, przewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Literackich ZAiKS, historyk literatury, muzeolog, prozaik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1956 związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk jako jego pracownik naukowy. W latach 1954-1955 był sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Jubileuszowego Dzieł Adama Mickiewicza, funkcję tę pełnił ponownie od roku 1967 przygotowując Wydanie Krytyczne Dzieł Wszystkich Adama Mickiewicza. Wieloletni – od 1972 do 2009 roku – dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Był również prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem władz polskiego Pen Clubu. Jest bibliofilem, miłośnikiem pięknej książki (od lat działa w Towarzystwie Przyjaciół Książki) i autorem tomów wystylizowanych, przewrotnych i nieco ironicznych opowiadań (m.in. Małżeństwo z Lindą Winters, Party na Calle Guatemala i Opowiadania paryskie). Janusz Odrowąż-Pieniążek jest laureatem nagrody m. st. Warszawy i Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Wiesław Myśliwski należy do grona najczęściej honorowanych polskich prozaików (m.in. dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike). W swej twórczości – tłumaczonej na 20 języków – zajmuje się przemianami zachodzącymi w Polsce powojennej, skupiając się głównie na wiejskim systemie wartości i ocen. na przestrzeni minionego półwiecza, szczególnie podkreślając znaczenie chłopskiego systemu wartości w kształtowaniu duchowej kondycji Polaków. Jest absolwentem filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, był redaktorem naczelnym kwartalnika „Regiony” (1975-1999), a także dwutygodnika kulturalnego „Sycyna” (1993-1999). Do jego najbardziej cenionych utworów należą m.in. Nagi sad (1967), Pałac (1970), Kamień na kamieniu (1984), Widnokrąg (1996) oraz Traktat o łuskaniu fasoli (2006). Kilka z nich przeniesiono na ekran i wystawiono w teatrze. Wiesław Myśliwski jest kawalerem Orderu „Ecce Homo” i Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznano Wandzie Chotomskiej, Joannie Kulmowej i Zygmuntowi Koniecznemu.


Wanda Chotomska, wyróżniona „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży”, jest jedną z najbardziej lubianych autorek – ma w dorobku ponad 200 książek adresowanych do młodego czytelnika. Pierwszy tom wierszy opublikowała w 1958 roku, debiutowała dziesięć lat wcześniej na łamach prasy. Jest „matką” popularnej pary bohaterów telewizji dla dzieci, czyli Jacka i Agatki. Za jej mądrą, pełną humoru i optymizmu twórczość dzieci przyznały jej w 1969 roku Order Uśmiechu. Jest autorką wielu audycji radiowych, telewizyjnych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych, prezeską Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, patronką dwóch szkół, przedszkola i biblioteki.


Joanna Kulma jest poetką, autorką wielu utworów dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia aktorką i reżyserem. Przez wiele lat związana była z teatrami w Łodzi, Poznaniu, Koszalinie i Gdańsku, wraz ze Stefanem Sutkowskim współtworzyła Scenę Kameralną Filharmonii Narodowej, bardziej znaną jako Warszawska Opera Kameralna. Ma w dorobku kilka tomów lirycznych, czasem groteskowych (sięga chętnie do eksperymentów słownych), czasem refleksyjnych wierszy, utwory sceniczne, słuchowiska radiowe, także libretta operowe i cykle psalmów.


Zygmunt Konieczny to kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, najlepiej jednak znany jako twórca „od zawsze” związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, dla którego wykonawców – głównie Ewy Demarczyk – napisał wiele niezapomnianych piosenek. W roku 1963 związał się ze Starym Teatrem w Krakowie, przygotowując oprawy muzyczne przedstawień wybitnych reżyserów (Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego, Tadeusza Łomnickiego, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, by wymienić jedynie kilku). Skomponował muzykę do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, krótkometrażowych i animacji, nie stronił od baletu czy szopki. Wypracował własny, rozpoznawalny styl. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko