Spotkanie z poetą, dramaturgiem i aktorem Pablem Fidalgo Lareo

0
108

Spotkanie z  poetą, dramaturgiem i aktorem Pablem Fidalgo Lareo


Szanowni Państwo,

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na spotkanie z  poetą, dramaturgiem i aktorem Pablem Fidalgo Lareo, członkiem zespołu teatralnego La Tristura, podczas którego autor przeczyta swoje wiersze.

Spotkanie z tłumaczeniem na język polski.

Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej Instytutu Cervantesa w piątek, 23 listopada 2012 roku o godzinie 18:00.

Wstęp wolny.

 

 

 

 

Pablo Fidalgo Lareo (ur. W 1984 r. w Vigo), dramaturg, scenarzysta, aktor, poeta. Studiował dramaturgię w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej w Madrycie. Zdobył wyróżnienie w konkursie Minerva (poezja w języku galisyjskim) za tomik A idade do ar opublikowany przez Wydawnictwo Galaxia (Vigo, 2002). Był uczestnikiem festiwalu Cosmopoética w 2007 roku i Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Barcelonie w 2011 roku. Jest autorem tomiku La educación física (Wydawnictwo Pre-textos, Walencja 2010), uznanego przez tygodnik El Cultural za jedną z pięciu najlepszych książek poetyckich 2010 roku opublikowanych w Hiszpanii. Zdobył nagrodę Injuve w 2012 roku za La retirada. W tym samym roku opublikował El tiempo de las tragedias absurdas (Wydawnictwo Fundación Cu~na-Casasbellas, Pontevedra). Jego wiersze znajdują się w wielu antologiach, zostały przetłumaczone na portugalski, angielski, francuski i perski. Brał udział w konferencjach m.in. Seminario Internacional de Nuevas Dramaturgias (Centro Párraga,  Murcia, 2009) i Citas con la escena (Festival Bad, Bilbao, 2011).

Od 2004 roku tworzy wraz z Itsaso Araną, Celso Giménezem i Violetą Gil grupę teatralną La Tristura, z którą przygotował premiery spektakli: La velocidad del padre, la velocidad de la madre, A~nos noventa. Nacimos para ser estrellas (Nagroda Injuve Propuestas Escénicas 2008) i Actos de juventud. Ostatnio grupa pracowała nad spektaklami Radicales Libres (Teatr Sismo-Matadero) i  Materia Prima (Teatr La Casa Encendida) które miały premierę w październiku 2011 roku.  Spektakl Materia Prima był nominowany do teatralnej nagrody Max w kategorii Spektakl – Odkrycie.  Teksty dramatyczne Pabla Fidalgo były publikowane w Pliegos de Teatro y Danza.

Był artystą-rezydentem w różnych centrach kultury jak na przykład: Centro Dramático Galego, Aula de Danza de la UAH, La Casa Encendida, Cal Estruch, Bilbaoeszena-Festival Bad, Centro Párraga, Azala czy Lanimal a la esquena. Wspólpracuje z Muzeum w Vigo jako niezależny  komisarz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko