Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
186

Magiczne spotkanie z poezją.

        We wtorek 27 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Klubie Nauczycieli Miasta Poznania przy ul. Słowackiego 58/60 odbędzie się WTOREK LITERACKI, którego gościem będzie Kalina Izabela Zioła, promująca swoją książkę poetycką „Kwaśne winogrona”. Oprawę muzyczną zapewni Tomasz Bateńczuk, który przy wtórze gitary zaśpiewa wiersze poetki, do których skomponował melodię.Wiersze Kaliny Izabeli z muzyką Tomasza Bateńczuka nagrane zostały na płycie zatytułowanej „Magia”.

Kalina Izabela Zioła, która jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, debiutowała wierszem w „Życiu literackim” w 1970 roku. Wydała dotychczas trzy książki poetyckie: „Srebrny motyl”, „Przez chwilę” i „Kwasne winogrona”

 

Zofia Grabowska – Andrijew w PoemaCafe.

               29 listopada w literackiej kawiarni PoemaCafe odbędzie się poetyckie spotkanie z Zofią Grabowską- Andrijew.
Zofia Grabowska-Andrijew jest filologiem, polonistką, poetką, autorką wielu publikacji, artykułów i recenzji w prasie ogólnopolskiej. Jako poetka zadebiutowała w 2002 roku zestawem wierszy „Pory roku”. Wydała dwa tomiki: „Pomiędzy” i „Twarzą w twarz”.


Rzeźbiarski dwugłos

         W Auli Nova Uniwersytetu Muzycznego, przy ul.Św. Marcin odbedzie się 3 grudnia niezwykły wernsaż – wystawa rzeźb dwu poznańskich artystek, Marioli Kalickiej i Joanny Buczak. Bedzie to swoisty dwugłos rzeźbiarski, opowieści o świecie i człowieku. Mariola Kalicka oprócz tego, że jest znaną poznańską rzeźbiarką, której twórczość prezentowana była na wielu wystawach w kraju i za granicą, jest również poetką, należącą do Klubu Literackiego Dąbrówka.
Alicja Tanew w poznańskim Pałacu Działyńskich!

 

     Na zaproszenie Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich znana krakowska poetka, kompozytorka i piosenkarka będzie gosciła w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku. Spotkanie odbędzie się 22 listopada o godzinie 18.00.

Alicja Tanew debiutowała w studenckim kabarecie piosenki „Sowizdrzał” piosenką „Romans na pół rosyjski” który wykonywał Andrzej Piasecki w pierwszej radiowej audycji „Spotkania z Balladą” w reżyserii Michała Bobrowskiego , a następnie ten romans zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1972 roku.

W latach osiemdziesiątych nawiązała stałą współpracę z Radiem Kraków jak autorka scenariuszy, słuchowisk i bajek z własną muzyką. W 1980 roku jej słuchowisko „Przybieżeli przy niedzieli” wygrało konkurs Radia Kraków na audycje dla Radia Watykan, jest autorką „Misterium Bożonarodzeniowego” przedstawionego w Filharmonii Krakowskiej w 1997 roku.
Alicja Tanew do wszystkich piosenek pisze sama teksty i muzykę, jej piosenki śpiewano przez lata w Piwnicy pod Baranami, a także w telewizyjnych „Spotkaniach z Balladą” i cyklicznych programach rozrywkowych „Kogiel Magiel” gdzie piosenki śpiewali Urszula Kiebzak, Monika Rasiewicz, Krzysztof Jędrysek, Renata Kretówna, Lidia Bogaczówna, Mieczysław Święcicki, Monika Niemczyk, Iwona Bielska, a jej kolęda „Śnieży i śnieży” nagrana została przez Młodą Krakowską Filharmonię. Od lat związana z teatrem „Stygmator” jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Krakowie

i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego , a także członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi w Krakowie „Piwnicę artystyczną Alicji Tanew”

 

A oto jeden z jej wierszy:


W marzeniach

wykąpałam marzenia
będą jaśniejsze

nie widać smug
ani życia

jeszcze tylko na rzęsach
powieszę firanki
żeby nikt nie mógł pogllądać
moich myśli
rozebranych ze złudzeń

Spotkanie z Alicją Tanew będzie dla Poznaniaków prawdziwą ucztą duchową!


PoemaCafe zaprasza na autorski wieczór z Anną Landzwójczak

 

       PoemaCafe to kameralna kawiarnia i klub literacki jednocześnie. Domowa atmosfera przeplata się tutaj z zapachem poezji, malarstwa i muzyki. Wiersze zdobią ściany, a nuty fruwają w powietrzu.
To urocze miejsce, będące przyjacielem ciała i ducha. Organizowane są tutaj spotkania ludzi pióra, klawiatury, gitary, pędzla i rylca. PoemaCafe gościła już m.in.: dra Lecha Konopińskiego, Ryszarda Daneckiego, grecką poetkę Mariję Mistrioti, Wiesławę Urszulę Kurek, Katarzynę Klebbę, Jerzego Grupińskiego, Wincentego Różańskiego, Witka Łukaszewskiego, Wojtka Hoffmanna, niemieckiego malarza Jacquesa Gassmanna i wielu, wielu innych.

W najblizszy czwartek, 22 listopada, o godzinie 18.00 gościem literackiej kawiarni bedzie Anna Landzwójczak, poetka mieszkająca obecnie w Turowie gmina Pniewy.

Absolwentka Politechniki Poznańskiej, pracuje w gimnazjum jako nauczyciel matematyki. Debiut prasowy miała w roku 1984, swój pierwszy zbiorek poezji wydała w 2001 roku. Jest autorką trzech tomików poezji: „Stawiam na siebie” (2001), „Po bezdrożach” (2008), „Ponad codzienność” (2009). Jest członkinią ZLP Oddział w Poznaniu.

Wiersze Anny Landzwójczak cechuje delikatna, koronkowa konstrukcja i ciepły liryzm.

 

małe miasteczka

wiatr
przymyka powieki
małym miasteczkom
senne rzęsy domów
cieniem się kładą
na uliczkach


we śnie
małe miasteczka
tętnią
wielkomiejskim gwarem


budzą się zdziwione
wskazówką zegara
dotykając świtu


Spotkanie w PoemaCafe poprowadzi poznańska poetka Maria Magdalena Pocgaj.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko