Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim autorem książki “Ogień”

0
100

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim autorem książki “Ogień”

 

Ogień Łukasza Orbitowskiego – ósmy tom serii Narodowego Centrum Kultury „Zwrotnice czasu – Historie Alternatywne” – to dzieło z pogranicza dramatu, widowiska historycznego i współczesnego horroru, w którym w nowatorskiej formie pokazane zostały powiązania powojennej historii Polski z jej aktualnym obliczem.

 

Obrazy z życia Józefa Kurasia ps. „Ogień” – legendarnego dowódcy oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego – autor zręcznie łączy
w dramacie z impresjami ukazującymi rywalizację dwóch braci o względy rodziców, o filozofię życia i o religię, wreszcie o wybory ideologiczne, które cięły dekadami Polskę na pół.

 

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – absolwent filozofii na UJ, terminował u fantastów, awangardzistów i realistów. Autor rozlicznych opowiadań publikowanych m.in.
w “Nowej Fantastyce”, “Lampie”, “Playboyu” i licznych antologii. Trzykrotnie nominowany do nagrody Zajdla. Jego powieści “Tracę ciepło”, “Horror show”
i “Święty Wrocław” na trwałe zrewolucjonizowały świat polskiego horroru.

 

Spotkania odbędą się w dniach:

13 listopada w Katowicach w Rondzie Sztuki o 18:00 ( w ramach cyklu Poczytalność – spotkanie poprowadzi Szczepan Twardoch)

14 listopada w Krakowie w księgarni Czuły Barbarzyńca o 18:00 ( spotkanie poprowadzi Jarosław Urbaniuk)

 

Ponadto 11 listopada na antenie TVP Kultura pojawi się fragment rozmowy
z autorem. Tematem będzie literatura i współczesne spojrzenie na patriotyzm. Ostatnie “Informacje” emitowane przed Narodowym Świętem Niepodległości podejmą tym samym podobną problematykę jak ostatnie książki Orbitowskiego – „Widma” i „Ogień”. Pisarz zadaje w nich kluczowe pytania rodzące się dziś wokół polskiej patriotycznej mitologii. Zastanawia się m.i n., czy walka z bronią to walka typowo polska. Czy walczyć po polsku nie oznacza po prostu niszczyć się psychicznie, opluwać latami, gardzić i żywić zawiść, której nic nie jest w stanie usunąć?

 

W „Ogniu” odważnie połączył kreację wydarzeń ostatnich dni z życia Józefa Kurasia ps. „Ogień” i współczesną historię dwóch, skłóconych ze sobą braci. To wizja
z pogranicza dramatu, widowiska historycznego i współczesnego horroru. Będziemy zatem pytać także Orbitowskiego o jego literackie korzenie. O konwencję historii alternatywnych i ich roli w poznawaniu prawdziwych dziejów własnego kraju, czyli idei programu NCK „Zwrotnice Czasu”. Rozmowa w wersji rozszerzonej zostanie opublikowana na stronie TVP Kultura i NCK.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko