Józef Jacek Rojek – Donosy Kulturalne z Warmii i Mazur

0
317

Doroczne nagrody Fundacji

 

Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie pod efektywnym prezesowaniem Elżbiety Mierzyńskiej wraz z Przewodniczącym Kapituły Nagrody Jerzym Siwkiewiczem i członkami Fundacji przyznała Talenty Roku 2012 dla młodych i wyróżniających się twórców z województwa warmińsko-mazurskiego w kategoriach klasyfikacji muz greckich, które zostaną wręczone laureatom 11 grudnia br. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie:

Erato (poezja, proza) Kapituła nie przyznała nagrody mimo zgłoszeń, które nie zdobyły większościowego pakietu głosów;

Euterpe (muzyka instrumentalna) dwie równorzędne nagrody otrzymali: Aleksander „Olo” Ostrowski instrumentalista wokalista i autor tekstów oraz Wiktoria Borkowska skrzypaczka i stypendystka dla osób wybitnie uzdolnionych;

– Klio (historia, filozofia, edytorstwo) otrzymał Łukasz Ruch zaangażowany w poznanie gwary warmińskiej swych dziadków i krzewienia dawnej kultury;

– Kaliope (sztuki piękne) otrzymała Małgorzata Śrutkowska-Felińska za uprawianie wielu technik plastycznych;

– Melpomene (scena teatralna) otrzymał Paweł Parczewski znakomicie zapowiadający się młody aktor teatralnej sceny w Olsztynie;

– Talia (estrada, osobowość sceniczna) otrzymały: Marta Andrzejczyk aktorka śpiewająca i eksperymentująca w wielu formach scenicznych i Anna Grzelak wokalistka, laureatka międzynarodowego festiwalu Carpathia;

– Terpsychora (taniec) otrzymała Sztewite Gang grupa tancerzy tańca współczesnego;

Urania (astronomia, architektura) otrzymała Angelika Saniewska za ekscytującą tematykę kosmosu w malarstwie;

Polihymnia (poezja chóralna) otrzymał Chór Dziecięcy „Cantabile” Agaty Wileńskiej za konsekwencję twórczą i szlifowanie talentów wokalnych;

Multimedia (współczesne sztuki wizualne i pokrewne) otrzymał VJ „Diablos” Jarosław Bałabański za organizację w Olsztynie międzynarodowego festiwalu sztuki audiowizualnej Space VJ Meeting oraz warsztatów i pokazów VJ-ów z wielu krajów świata.

            Na nagrodę w kategoriach muz greckich składa się nagroda pieniężna, statuetka „Jakubka” oraz dyplom, ale nie obywa się bez sponsorów, którymi w tym roku są: specjalny Dekorglass Działdowo S. A. oraz Remondis, Krys-stan i Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a patroni medialni: TVP i Polskie Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska i internetowy Olsztyn24, które podaję tu bezinteresownie.

            Ponadto Kapituła Fundacji zdecydowała o nagrodzie dodatkowej w formie wyróżnienia za 35-lecie działalności chóru Collegium Musicum i złożenia listu gratulacyjnego na ręce dyrektora Janusza Wilińskiego oraz nominowała Panią Annę Rok – bibliotekarkę i artystkę malarkę z Barczewa do zgłoszenia jej kandydatury w plebiscycie na Kobietę Sukcesu; no i zaprasza do udziału w konkursie za rok zgodnie z Regulaminem.

 


 

Laureat Nagrody im. Hieronima Skurpskiego

 

Tadeusz Burniewicz został tegorocznym Laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych za 2012 rok, które otrzymał 29 listopada br. w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

     Tadeusz Burniewicz – „Bury” jest szóstym laureatem tej nagrody przyznawanej corocznie, a zajmuje się szczególnie ilustracją, projektami graficznymi i malarstwem, a za swej „młodości” twórczej także grafiką satyryczną, za którą otrzymywał liczne nagrody międzynarodowe – stąd znalazł swój konterfekt artystyczny w naszej antologii „Kto się boi Braci Rojek? Antologia satyry & satyryków Warmii i Mazur 1945-2012” (2012) oraz w publikacji „60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków” (2008).

       Tegoroczny Laureat urodził się w Olsztynie w 1949 roku, a studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 1973 roku i w tymże roku przyjęty do Okręgu Olsztyńskiego ZPAP. Wystawiał swe prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Ważne nagrody, to: dwie II w Skopie na Światowej Galerii Karykatury w 1974 i 1975 wraz ze „Złotą Szpilką” w Warszawie; ponadto otrzymał nagrody w Berlinie (1976), Belgii i Bułgarii (1983) oraz o „Medal Prezydenta Olsztyna” w 1988 roku, a jego prace znajdują się w wielu muzeach europejskich i zbiorach prywatnych; a są to naprawdę prace nietuzinkowe i bardzo charakterystyczne dla jego twórczości w ogóle.

 


 

Jubileusze

 

Mamy w tym kończącym się roku kilka ważnych jubileuszy i to nie tylko istotnych dla samych jubilatów, co ważnych dla kultury miasta Olsztyna oraz Warmii i Mazur:

            1) Kapela Jakubowa w osobach: Grażyna Bałabańska, Grażyna Kogut, Tadeusz Machera, Stefan Kulawczuk oraz Władysław Katarzyński – kierownik literacki, teksty i Edward Ratuszyński – Logo, opublikowali płytę „Nie ma jak Olsztyn” z okazji swego 15-lecia istnienia Kapeli, bardzo lubianą – i słuchaną – przez mieszkańców nie tylko naszego grodu nad Łyną. Istnienie kapeli związane jest wprawdzie z Olsztynem tekstami i aranżacjami, ale nie obcy, a wręcz uwielbiany przez publiczność, jest jej repertuar balladowy, biesiadny czy wzorowany na kapele przedwojennego i polonijnego Wilna, świetnie zresztą interpretowany przez śpiewające trio, jako że nieraz pamięć przypomina nam te swego czasu odbyte bankiety czy mniej wykwintne ale śpiewające balangi: „Gdzie te szampany i te wina dwa, gdzie?” A nazwa kapeli wzięta została od patrona miasta Olsztyna – św. Jakuba, którego pomnik powstał nad Łyną – mostem usytuowanym w starej części miasta i odsłoniętego w rocznicę 650-lecia grodu, a wykonanego przez art. rzeźbiarza Edwarda Jurjewicza (1939-2008) i art. malarza Piotra Obarka.  

            2) Kalendarz Olsztyna 2013 pod redakcją Tomasza Śrutkowskiego jest XV Rocznikiem, i niejako związał się tematycznie w części literackiej z przyszłorocznym Jubileuszem 660 lat Olsztyna, gdzie publikują olsztyńscy historycy, literaci, satyrycy, fotograficy, jak: Jan Chłosta, Stanisław Achremczyk, Stefan Połom, Władysław Katarzyński, Janusz Porycki, Krzysztof Panasik, Stanisław Brzozowski Henryk Leśniowski, Jan Burakowski, Elżbieta Mierzyńska, Andrzej Stachurski, Tomasz Śrutkowski, Adam Bartnikowski, Andrzej Stachurski, Wacław Kapusto, Zbigniew Piszczako i inni.

            Kalendarz Tomasza Śrutkowskiego nawiązuje do wcześniejszych tego typu publikacji z lat międzywojennych, jak i powojennych, gdzie stawał się publikacją naprawdę rozchwytywaną przez Czytelników. Dzisiaj nadal ma swą stałą klientelę, bowiem przede wszystkim notuje na bieżąco ważne wydarzenia kulturalne i polityczne w danym roku, jak też, jak wspomniałem, w części literackiej nawiązuje do historii i kultury miasta i regionu. Jednym słowem: to się naprawdę czyta i – ogląda, jako że ma bogatą szatę ilustracyjno-fotograficzną. No i oczywiście na promocji Kalendarza w dniu 7 grudnia br., w Salach Kopernikowskich zamku olsztyńskiego m.in. wystąpiła – a jakże! – Jubileuszowa Kapela Jakubowa z satyrykiem Władysławem Katarzyńskim – piszącym im tektsty piosenek; cóż – wszak był to niejako ich podwojony a wspólny jubileusz.

            3) No i jubileusz stulecia, jako że w 2012 roku olsztyński Ratusz obchodził 100-lecie położenia kamienia węgielnego pod jego budowę, co obecne władze administracyjne miasta uczciły to ponoć wielkim tortem urodzinowym, ale go nie kosztowałem, więc nie mam pewności…

Wprawdzie Ratusz rozrastał się wzwyż przez kilka lat, ale obecnie świetnie się prezentuje w mieście, zaś wszelkie atrakcje i historie przeszłe jak i teraźniejsze o Ratuszu opisał był olsztyński prozaik Stanisław Ryszard Piechocki (1955-2005) w albumowym wydaniu „Ratusz w Olsztynie” (2001); co polecam przyszłym turystom odwiedzającym naszą Krainę Tysiąca Jezior, jako że już w samych granicach miasta znajdziemy co najmniej pięć, a inni mówią nawet o siedmiu jeziorach. A albumowe wydanie „Ratusz w Olsztynie” Stanisława Piechockiego powinien zostać wznowiony, chociażby z tego względu, że:

4) Olsztyn w przyszłym roku będzie obchodził 660 lat: 1353-2013 od nadaniu mu praw miejskich, więc szykuje się zapewne dodatkowo kilka imprez kulturalnych, o czym nieomieszkam poinformować.

Zatem wszystkiego Pięknego i Dobrego w 2013 roku życzy niniejszym Czytelnikom Donosów Kulturalnych, zapraszając wszystkich do odwiedzenia nie tylko Olsztyna, jak swego czasu uczynił Mistrz przybywając do Leśniczówki w Praniu, co dokumentuję w moich Sonetach K. I. Gałczyńskiego:

           III

Bywałem również na tym nędznym dworcu,

Gdzie, jeszcze dzisiaj, nieliczni podróżni

Z tamtej epoki – z dna wierszy Poety –

Zwidują Mistrza w nietrwałej pamięci;

Wszystko już było, wszystko się odbyło –

Tamte zachwyty, pieśni o przyjaźni,

Których się echa niosą ciągle ze mną

Jak najpiękniejsze okruchy dzieciństwa.

I wiem, że coraz dalszy pogłos trąbki

W jarach olsztyńskich, gdzie buchtują dziki,

A z rogów jeleń strząsa polowania

Pośród paproci, bluszczu i sośniny;

 

Tylko wśród wszystkich kobiet tego świata

Lśni NOC niezmiennie Mistrza Gałczyńskiego.

           

                                                          – Józef Jacek Rojek

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko