BRONISŁAW GRZEGORZ “BUNI” TUSK

0
643

Sławomir Majewski


BRONISŁAW GRZEGORZ “BUNI” TUSK

Bronisław TUSK, pseudonim Buni (1935-2000), rzeźbiarz-ceramik, malarz. Ukończył Liceum Antoniego Kenara w Zakopanem, studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dyplom 1965). Zafascynowany literaturą, jego pracownia bywała salonem literackim oraz miejscem prywatnych promocji książek (m.in. Mieczysława Czychowskiego, Pawła Huelle, Marka Nowakowskiego, Zbigniewa Żakiewicza).

Częstymi motywami dzieł Buniego są motywy mitologiczne oraz muzyczne. Za siedem rzeźb z cyklu muzycznego otrzymał nagrodę na ogólnopolskiej wystawie w BWA w Sopocie. Od początku związany z Konkursem Poetyckim Czerwonej Róży organizowanym przez Klub Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku. Wykonawca statuetek Pióra, Wiatru od morza, Pegaza.


Prace wystawiał w Berlinie (1954), Lund (Szwecja, 1956), Leningradzie (dzisiejszy Petersburg, 1984). Kilkadziesiąt prac znajduje się w kolekcjach zagranicznych ( Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Pałac Cesarski w Pekinie – dział sztuki pozachińskiej inspirowanej przez sztukę chińską).


Znaną i obrosłą legendą jest statuetka Don Kichota oraz jeden z ostatnich obrazów. Najbardziej znane są jego statuetki “Pióro”, “Wiatr od morza”, “Pegaz”, “Don Kichot”.
Prace Buniego wystawiane były w Berlinie, Lund, Leningradzie. Nagrodzony na ogólnopolskiej wystawie w BWA w Sopocie za siedem rzeźb z cyklu muzycznego. Otrzymał także (zespołowo) nagrodę na Biennale Sztuki w Wenecji i Berlinie za drzeworyty odbijane na tkaninie. Kilkaset jego prac znajduje się w zbiorach polskich, w wiele także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy w Pałacu Cesarskim w Pekinie.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko