Krzyż Zasługi RFN dla Zofii Posmysz

0
117
    W siedzibie oświęcimskiego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) odbyła się 31 lipca br. uroczystość wręczenia Federalnego Krzyża Zasługi ze Wstęgą – najwyższego odznaczenia niemieckiego dla cudzoziemców – przez konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Heinza Petersa dla Zofii Posmysz, pisarki, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

   Zofia Posmysz jest autorką wielu powieści, słuchowisk radiowych i opowiadań, m.in. filmowanej przez Andrzeja Munka powieści Pasażerka, znanej także z operowej adaptacji, z muzyką Mieczysława Weinberga, wystawianej przed dwoma laty w słynnym austriackim Teatrze w Bregenz i Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w roku ubiegłym w Narodowej Operze Londyńskiej.

    Konsul Heinz Peters podkreślił także wkład wybitnej polskiej autorki – znanej i wydawanej w niemieckich tłumaczeniach w RFN – w wielkie dzieło pojednania między naszymi narodami, m. in. poprzez Jej działalność w MDSM, spotkania z młodzieżą niemiecką. W uroczystości wzięło udział liczne grono przyjaciół, rodziny i znajomych pisarki, z kraju i zagranicy, mieszkańców Oświęcimia oraz działaczy tej zasłużonej placówki.
J.T
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko