Jerzy Granowski – Wiersze z Nieba spadające

0
321

Jerzy Granowski 


Wiersze z Nieba spadające

 

Ucieszyłem się, gdy do moich rąk trafiła książka zatytułowana Na włosach ulewy. Już sam tytuł zainteresował mnie na tyle by pokusić się o jej przeczytanie i napisanie kilku słów.

Tomik kaszubskiej poetki Danieli Polasik Na włosach ulewy to zbiór przemyślanych i bardzo dojrzałych wierszy. Czytając czuje się pisarską sprawność w operowaniu dostępnymi środkami poezjotwórczymi. W wierszach znajdziemy poetyckie opisy przyrody, osobiste spostrzeżenia, przemyślenia i marzenia okraszone często przepięknymi metaforami. Poetka nie ucieka przy tym od ponadmaterialnych przeżyć. Nie boi się zanurzać w niezbadane głębiny zjawisk duchowo-egzystencjalnych, religijnych, psychologiczno-socjologicznych. Nie zapomina o zwykłych ludzkich sprawach, emocjach i zachciankach dnia codziennego.

Chociaż Daniela Polasik przyznaje, że poezja ta wyrasta z tego, co bliskie, codzienne, pod ręką i za oknem, myślę że to jednak poetce za mało, za ciasno. Wychodzi zatem na łąkę pełną kwiatów, plażę morską z muszelkami, sięga po księżyc, słońce, planety, cały nieboskłon. Tu dopiero oddycha pełną poetycką piersią.

 

Wyobraźni i rozmachu twórczego, zapewne nie jeden poeta mógłby pozazdrościć. Autorka znając wartość słów, bawi się nimi, dając czytelnikowi czas na oddech i refleksje. Wiersze napisane lekkością pióra (może mewiego) pojawiają się w książce jak orzeźwiające krople deszczu, które pozwalają czytelnikowi wczuć się w piękno nastroju, co rusz odkrywanych i zmiennych obrazów, tworzących nierozerwalną więź czytelnika z pisarką.

 

Zastanawiam się tylko, dlaczego autorka nie stworzyła przynajmniej trzech tomików, gdyż wierszy starczyłoby nawet na cztery, a utwierdza mnie w tym przeświadczeniu podział tomu na cykle: Bliższe i dalsze, Tajemna mowa, Na włosach ulewy i Ukojenie.

Wspaniałym dopełnieniem poetyki Danieli Polasik są ilustracje Krystyny Piotrowskiej oraz tekst posłowia Tadeusza Dudka, pt.: Cała naprzód, a pamięcią wstecz. Zachęcając do sięgnięcia po tę książkę przytaczam jego końcowy fragment:

Zapraszam do tej niesamowitej poezji, w bogatej bajkowej scenerii, poetki z krwi i kości, która chyba nigdy nie przestanie zachwycać się światem, tworząc codziennie duchowe Re kolekcje, miniaturowe lapidaria, w których drobiazg ożywa w retro stylu babci.”

Jerzy Granowski

 

Na włosach ulewy – Daniela Polasik

Posłowie: Cała naprzód, a pamięcią wstecz – Tadeusz Dudek

Ilustracje: Krystyna Piotrowska

Projekt okładki: Karolina Machut

Redakcja i skład: Tadeusz Dudek i Joanna Pisarska.

Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu

Rok wydania 2012

Stron 176

ISBN 978-83-257-0415-5

 

         Daniela Polasik, urodzona w 1954 r. w Gdyni. Z wykształcenia ekonomistka i kosmetyczka. Swoje wiersze publikowała w czasopismach, albumach poetyckich, antologiach (“21 w skali Beauforta” i “Myśli w słowach zapisane”) oraz na internetowych portalach poetyckich: Poeci.com, Na Łódce Poezji, Forum Literackie “Amarylis”. Tom “Na włosach ulewy” to Jej debiut książkowy.

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko