Mironalia 2012

0
93

Warszawa,   czerwiec 2012 r.

 

 

 

Mironalia 2012 – literacko, teatralnie, wizualnie…

 

Tegoroczne święto Mirona Białoszewskiego i ulicy Tarczyńskiej odbędzie się 17. czerwca. Już od 17. lat, mieszkańcy Warszawy mogą uczestniczyć w niebanalnych wydarzeniach artystycznych. W tym roku prym, wiedzie tekst choć sztuki wizualne nie ustępują mu pola. O godz. 12., burmistrz Ochoty, Maurycy Wojciech Komorowski symbolicznie przekaże klucze do rewitalizowanej przez organizacje pozarządowe Kamienicy Artystycznej, która ruszy pełną parą jesienią tego roku.

 

Co roku, podczas Mironaliów, zaułki, podwórka i galerie ulicy Tarczyńskiej tętnią życiem. Przybyli goście mogą uczestniczyć w imprezie, nazywanej przez jej inicjatorkę, Halinę Gąsiorowską – „przechodnią”. Mimo, że faktycznie „przechodnia” – pojawia się o 12. i znika po 19. – pozostaje w pamięci na długo. Stali bywalcy nie zawodzą a i nowi goście znajdą tu coś dla siebie. To miejsce spotkania wybitnych artystów oraz obiecujących debiutantów. Wszyscy są pozytywnie zakręceni i zakochani w klimacie twórczości Białoszewskiego.


Słuchamy i oglądamy, czyli tekst na nowo odkrywany…


Zabawa językiem, przełamywanie konwencji to specjalność Białoszewskiego. W „zaułku Mirona” przy ul. Tarczyńskiej 11 zobaczyć będzie można m.in. performance „Leżenio-my” w reżyserii Piotra Sobolczyka i wykonaniu artystów z Krakowa oraz spektakl „Wyprawy Krzyżowe” w reżyserii Ewy Ruckgaber i wykonaniu młodych aktorów Teatru Cokolwiek z Warszawy, które doskonale wpasowują się w specyficzny klimat twórczości Białoszewskiego.

O godz. 14. i 15., Adam Woronowicz przeczyta fragmenty książki „Człowiek Miron” autorstwa Tadeusza Sobolewskiego a także urywki „Tajnego Dziennika”, którego okoliczności powstania odsłoni publiczności Tadeusz Sobolewski.

Tłem do biografii Białoszewskiego, ok. 14.40 będzie finał konkursu fotograficznego „Śladami Mirona”, na który napłynęły zdjęcia miejsc uwiecznionych w utworach poety. Prace laureatów zaprezentuje Waldemar Zdrojewski, fotograf i wykładowca fotografii na Wydziale Dziennikarstwa UW, juror konkursu.

Dla uczczenia Roku Korczakowskiego, ok. 15.40 , felietony i fragmenty powieści z lat 1901-1908 „Hen-Ryk, czyli Janusz Korczak na Powiślu” wg. scenariusza, reżyserii i z komentarzem Barbary Katarzyny Radeckiej zaprezentują Stanisław Biczysko, Barbara Katarzyna Radecka oraz Hanna Kłoszewska i Kuba Tackiewicz – studenci Wydz. Aktorskiego Szkoły Mediów i Administracji im. Jerzego Giedrojcia.

Tu też, ok. godz. 16 będzie miała swój finał uliczna gra literacka „Skąd Wy znacie te postaci?”, w której ma szansę wygrać każdy, kto w barwnych przebierańcach rozpozna bohaterów swoich ulubionych książek.

 

 

 

Oglądamy…

 

Dowcipne metafory to jeden z element zabawy Mirona ze słowem. Tak samo można bawić się z obrazem – przenośnia nie obca jest artystom wizualnym goszczącym na Tarczyńskiej.

Niezwykle interesująco zapowiada się wystawa prac Piotra Sochy „Pyzy i kopytka” obchodzącego 45. lecie pracy artystycznej; wernisaż odbędzie się w Galerii Parę Osób (dawna Galeria na Tarczyńskiej), przy ul. Tarczyńskiej 12, o godz. 18.30. Absolwent warszawskiej ASP, współpracował jako z redakcjami Gazety Wyborczej, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review i innych. Dla I programu TVP zaprojektował też (wspólnie ze studiem animacji Platige Image) nową oprawę graficzną. Artysta, zaprezentuje zarówno rysunki jak i najbardziej znane ilustracje prasowe.

W sąsiadującym z Galerią podwórku, wykładowcy, absolwenci oraz studenci wrocławskiej ASP tworzący trzon Grupy Wrocław Główny wystawią miniatury „Sztuka pod Lupę” a następnie, wspólnie z widzami tworzyć będą „dzieła wszelakie”.

W Galerii Mikroklimat przy Tarczyńskiej 5/9 poczujemy Mikroklimaty – zaprezentują się „Madonny Mironowe”, solistki Agnieszka Mirahina, Zofia Bałdyga i Natalia Małek z gościnnym udziałem Anety Kamińskiej a wykład wycieczkowy „Głosy, puszcza – Dżungla Białoszewski” poprowadzi Andrzej Szpindler.

 

 

Konkursy i inne atrakcje…

Tuż obok, w podwórku przy ul. Tarczyńskiej 5/9 będzie można obejrzeć wystawę karykatury Mateusza Sucheckiego, laureata ubiegłorocznego konkursu „Jak promować Mirona dzisiaj?” Także w tym roku w konkursie wzięli udział zostali wszyscy wielbiciele, krytycy i czytelnicy Białoszewskiego z pomysłem na ożywienie pamięci o nim i jego tekstach. Ich prace również będzie można tam zobaczyć.

Co poza tym? W księgarni „Hiszpańskiej” przy ul Tarczyńskiej 3 będzie można posłuchać archiwalnych nagrań radiowych Mirona Białoszewskiego i „Teatru na Tarczyńskiej”, dreptak dziecięcy będzie cały czas zapewniał maluchom rozrywkę a organizatorzy umożliwią „odczytywanie Białoszewskiego” każdemu kto będzie chciał podzielić się tekstem z publicznością. Można też przynieść nadmiar swoich domowych książek by podzielić się nimi z chętnymi lub samemu poszperać w dostępnych nieodpłatnie egzemplarzach.

 

„Już od 17 lat spotykamy się w czerwcu odwiedzając zaułki Tarczyńskiej. Co roku zgłaszają się do mnie nowe osoby z własnymi pomysłami i wciąż odkrywamy wybitne talenty zainspirowane duchem Mirona – mówi Halina Gąsiorowska. Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że „przechodnia” impreza wpisała się w krajobraz stolicy i zostanie w niej na stałe – dodaje.

 

 

Organizatorzy Mironaliów 2012

Fundacja „Sztuka Życia” dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy instytucji kultury Ochoty, licznych organizacji pozarządowych oraz galerie i kawiarnie ul Tarczyńskiej.


* * *

 

MIRONALIA 2012

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

 

 

ARTYSTYCZNA KAMIENICA, ul. Tarczyńska 3

W tym roku święto ulicy Tarczyńskiej i dzielnicy Ochota zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Symboliczne przekazanie kluczy przez Burmistrza Ochoty pozwoli otworzyć podwoje kamienicy przy Tarczyńskiej 3, gdzie na każdym piętrze odbywać się będą wydarzenia artystyczne. Prawdziwie świąteczna atmosfera przywita gości już na zewnątrz. Na ulicy staną stoły i krzesła, gdzie będzie czekał poczęstunek domowej roboty (chleb ze smalcem i ogórki). Do tańca zagra w klezmerskim repertuarze na gitarze pan Krzysztof Wójcicki. Elektryzująco zapowiada się performance pod nazwą „Wysokie Napięcie” towarzyszący wystawie UNPLAGGED.


Tymczasem w Kamienicy:

I piętro – wystawa fotografii studentów Dokumentalistyki; kurator wystawy: Waldemar Zdrojewski


II piętro – spektakl „OPCJE ŻYCIA” UNIA TEATR NIEMOŻLIWY

według wykładów filozoficznych Leszka Kołakowskiego pt. „Klucz Niebieski” ilustrowane animacją rzeźb, opatrzone zapowiedzią i komentarzem muzycznym Marka Żurawskiego w inscenizacji Marka b. Chodaczyńskiego. Spektakl prezentują:

Anna Porusiło-Duzyńska, Maciej Duzyński, Marek Żurawski – piano, Marek b. Chodaczyński – oświetlenie

Początek spektaklu o godz. 13, kolejne cztery odsłony o pełnych godzinach.


III i IV piętro

Połączone siły stowarzyszeń Front Sztuki i Free Art zaprezentują wystawę UNPLAGGED – współczesne obrazy, rzeźby i rysunki w wyjątkowej scenerii kamienicy w pierwszej fazie adaptacji – bez prądu, w tajemniczej aurze pustych mieszkań i starych kaflowych pieców.

Podczas trwania wystawy zapraszamy na koncert trio: JAN CZAPLA

Olgierd Dokalski – trąbka, historia

Wojaciech Kwapisiński – gitara

Ksawery Wójciński – kontrabas

Muzycy graja oniryczny ambient/drone jazz, czyli delikatne, improwizowane pejzaże grane na granicy ciszy, celem opowiedzenia historii tylko i wyłącznie za pomocą dźwiękowej improwizacji. Emocje, które muzycy starają się odtworzyć, mogą przywodzić na myśl recepcję filmów Greenaway’a, Cronenberga czy Paradżanowa. Sami artyści to co robią nazywają Muzyką Narracyjną.


Na dobrą zabawę mogą liczyć też dzieci. Pod kierunkiem artystów będą mogły wziąć udział w warsztatach Wielka Fantastyczna Mapa Ochoty.

 


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko