Lesław T. Adamczyk – Śródziemnomorskie lato

0
104

Lesław T. Adamczyk 


Śródziemnomorskie lato


“Śródziemnomorskie lato” Davida Shallecka i Erola Munuza to nie tylko  książka o pasji podróżowania, gotowaniu i zgłebianiu kuchni  europejskiej. To także opisy cudownych miejsc Lazurowego Wybrzeża,  Korsyki, Sardynii i Costa Bella. Po książkę sięgnąłem z dużym  wahaniem. Na początku nie byłem do końca pewien, z czym będę miał do  czynienia. Czy będzie to przewodnik po Morzu Śródziemnym, może książka  kucharska, czy też podróżnicza. Moje wątpliwości dość szybko zostały  rozwiane. Głównym bohaterem jest amerykański kucharz. Na początku ma  silne postanowienie zgłębienia tajników kuchni europejskiej, zwłaszcza  śródziemnomorskiej.Pracuje w małych rodzinnych restauracjach,  wyszukuje składniki swoich potraw na lokalnych targach. W końcu udaje  się, jako szef kuchni, w podróż luksusowym jachtem po Morzu  Śródziemnym. Pracodawca postawił przed nim jedno, za to dość trudne i  specyficzne zadanie: podczas całej podróży dania przygotowywane dla  całej załogi jachtu nie mogły się powtarzać, dodatkowo miały  “korespondować” z odwiedzanymi okolicami. To jednak nie koniec  wymagań. Dania mają być włoskie, jednak bez mięsa oraz makaronu.  Dominować mają wszelkie owoce morza.


 Sam musi zapewnić aprowizację, wyposażyć swoją kuchnię, zaspokoić 
gusta gości odwiedzających gospodarzy jachtu.

 Dodatkowo musi wypełniać swoje obowiązki jako członek załogi, nie miną  go ani wachty, ani zwijanie żagli. Jednak dla bohatera to wyzwanie nie  było zbyt trudne. Wybrał się bowiem w rejs, aby doskonalić swoje  umiejętności, by rozwijać swoją pasję, by znaleźć swoją własną,  kulinarną drogę. Po drodze oczywiście nie uniknie pomyłek oraz  potknięć. Naprawdę ciężko jest bowiem przygotować jedzenie dla stu  gości oraz załogi, tylko ze składników, które samodzielnie znajdzie  się na lokalnym targu.

 
Z całą pewnością “Śródziemnomorskie lato” nie jest książką o
  sielankowym rejsie i wykwintnym jedzeniu. Zobaczymy w niej bardzo  ciężką pracę, poznamy tajniki planowania i logistyki oraz zobaczymy  przemianę bohatera z uprzejmego Amerykanina we władczego “włoskiego” szefa kuchni. Jest on jednocześnie dalej uczynnym, kreatywnym i  ambitnym człowiekiem. Wszystko zostało opisane z właściwą autorowi  pasją i zamiłowaniem do detali. Urzekające są opisy wypraw bohatera na  miejscowe targi, robienie zakupów czy rozmowy ze sprzedawcami  i zwykłymi przechodniami. W książce znajdziemy również opisy  odwiedzanych miast oraz ich zabytków.


 “Śródziemnomorskie lato”

 Tytuł oryginału: Mediterranean Summer
 Autorzy : David Shalleck, Erol Munuz
 Tłumaczenie: Sylwia Trzaska
 Przedmowa: Mario Batali
 Wydawnictwo Literackie
 Kraków, kwiecień 2012
 424 strony

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko