Marek Jastrząb – Donosy kulturalne z Bydgoszczy

0
139

PEN CLUB ZAPRASZA

W poniedziałek 7 maja 2012 roku w sali Domu Literatury w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 87/89) o godzinie 18 odbędzie się zebranie literackie, na którym Adam Łukaszewicz wygłosi odczyt pt. ZAPOMNIANE LITERY, CYFRY I SYMBOLE. Prelegent jest członkiem Polskiego PEN Clubu, papirologiem, archeologiem śródziemnomorskim, profesorem UW, członkiem Rady Naukowej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze,

Zebranie otworzy Prezes ADAM POMORSKI

 

Pięćdziesiąt spotkań w poetyckim „Modraczku”

 

Pierwsze spotkanie w Kawiarni Literackiej domu kultury „Modraczek” odbyło się 10 maja 2007 roku. Kiedy zaczynałam organizować kolejne i zapraszać poetów, słyszałam od niektórych literatów powątpiewania w istnienie tego literackiego miejsca, a jednak jesteśmy i wybiła nam PIĘĆDZIESIĄTKA, nasz Jubileusz – 50. spotkanie.

Gdyby nie Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”, Pan Marek Magdziarz i przynależny jej „Modraczek” z Panią Dyrektor, Agnieszką Buzalską, gdyby nie moja pasja i przekonanie w potrzebę tego, co robię, gdyby nie wspaniała, licznie przybywająca Publiczność, ta KAWIARNIA LITERACKA nie miałaby szansy działania i promowania dobrej poezji dobrych poetów, a też nie mogłaby propagować czytelnictwa wśród kilku pokoleń odbiorców.

Swoją twórczość prezentują czytelnikom Bydgoszczy poeci, którzy mogą poszczycić się co najmniej dwiema profesjonalnymi książkami autorskimi (najczęściej mają ich więcej), a także znaczącymi nagrodami w ogólnopolskich konkursach literackich, bywa, że zajmują też prestiżowe stanowiska w stowarzyszeniach czy związkach literackich lub są ich członkami: Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Najpierw docierałam do nich sama, a od pewnego czasu poeci znajdują stronę Kawiarni Literackiej w Internecie i to oni mnie szukają, jako prowadzącą spotkania i proszą o możliwość podzielenia się swoją poezją, a bywa, że i prozą.

Przez pięć lat w Kawiarni Literackiej prezentowaliśmy wiersze 48. poetów i jednej prozatorki. Czytaliśmy wiersze Wojciecha Sobeckiego, któremu rak nie pozwolił zaprezentować ich osobiście. Nie udało nam się zaprosić (po raz drugi) z nowym tomem poezji, Andrzeja Baszkowskiego, którego śmierć zabrała za wcześnie.

Wierszom towarzyszyła muzyka (na żywo: skrzypcowa, gitarowa, fortepianowa, na harmonijce ustnej i z płyt CD), malarstwo, karykatura, rzeźba, artystyczna fotografia, poezja śpiewana polska, indiańska, irlandzka i recitale wokalne oraz występy aktorskie.

„Modraczek” zapewnia wszystkim przyjemne miejsce, filiżankę dobrej kawy lub herbaty, niepowtarzalny klimat, w którym strofy poezji docierają do zasłuchanych ludzi: dojrzałych, studentów, uczniów, czyli do tych wszystkich, którym literatura nie jest obojętna. A bywa ich wielu, czasem ponad stu odbiorców na jednym spotkaniu. Nie tylko słuchają współczesnej poezji, ale zadają pytania i zabierają głos w dyskusjach.

Kawiarnia Literacka „Modraczka” jest już znana w Polsce i wpisała się bardzo mocno w życie kulturalne miasta. Comiesięczne (od pięciu lat) czwartki literackie przywołują stałych i wciąż nowych gości. Mieszkańcy Bydgoszczy oraz Internauci spoza naszego miasta, bardzo dobrze wypowiadają się o Kawiarni Literackiej działającej w Modraczku, o czym świadczą liczne komentarze na forach. Wynika z tego, że jej działalność przyczynia się do bogacenia naszej kultury, wiedzy i przyjemności obcowania z literatura piękną, której nigdy dość.

Pierwszy almanach Kawiarni Literackiej, pt. „Poeci na Wyżynach”, wydany przez „Multigraf” w 2009 roku, trafił nie tylko do rąk czytelnika polskiego, ale znalazł go on także w Niemczech i Szwecji.

Zapraszam w każdy drugi czwartek miesiąca, zawsze o 18.00 w literackie, przyjazne progi „Modraczka”.

Dziękujmy Prezesowi SM „Budowlani”, Dyrektorce „Modraczka”, Poetom, Publiczności i życzmy sobie wielu kolejnych uczt duchowych na bydgoskich Wyżynach, bo: „piękno na to jest, by zachwycało” – jak pisał znakomity poeta – Cyprian Kamil Norwid.

Aby umożliwić dotarcie tej publikacji do jak największej ilości odbiorców postanowiliśmy wydać ją formie e-booka, który sfinansowany przez dom kultury „Modraczek” SM „Budowlani”, zostanie bezpłatnie udostępniony wszystkim Poetom i Sympatykom Kawiarni Literackiej, bydgoszczanom oraz miłośnikom dobrej poezji.

                                                                  Barbara Jendrzejewska


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko